Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Léčivé účinky hrozna a vína


Léčivé účinky hrozna a vína
Jedno z našich přísloví říká: "Víno dělá chudé bohatými, Mrzákům dává ruce, Beznohým nohy, A slepým oči."
Některá vína byly odjakživa považovaná za medikamenty proti určitým chorobám. Mírnou spotřebou dobrého vína si můžete prodloužit život. Ne pro nic za nic říkáme: "víno je berlou pro staré" a "tak jako mléko je pro děti, víno je pro staré". Všechno však závisí na kvalitě a kvantitě.
Legenda říká, že v 18. století jeden moldavský vladař, Grigore Ghica, onemocněl. Žádný doktor mu nemohl pomoct. Jeden den zastavil před branami paláce sedlák a požádal ho o audienci. Muž mu slíbil, že jeho Veličenstvo vyléčí pokud odevzdá svou moc na jeden měsíc někomu jinému a že odejde se sedlákem. Sedlák vzal vladaře do města Rudi, kde ho jeden měsíc léčil hroznem a vínem. Na konci měsíce se vladař vrátil do svého království ve zdraví. Na znak vděku dal postavit na břehu řeky Nistru známý klášter Rudi (1777).
V současné době Moldavsko stále nabízí léčbu určitých vážných chorob pomocí vinotherapie (léčba hroznem, moštem a šťávou) a oenotherapie (léčba vínem) v lázeňských městech Camenca, Calarasi, Vorniceni, Vadul lui Voda a Cahul.
V těchto lázních se pro léčbu používají vína, která jsou známá svými terapeutickými účinky. Naturální vína, obsahující trioxistilben zpomalují stárnutí lidských buněk a jsou účinnou prevencí proti onkologickým onemocněním a arterioskleróze. Červená vína obzvlášť bohatá na antioxydanty: Codru, Joc, Dionis, apod. Bílá vína: Feteasca, Aligote, Riesling, apod., mají silný antibakteriální účinek, který léčí tuberkulózu, malárii, choleru atd.
Naturální vína jsou také účinná při léčení akutních respiračních onemocnění. V Moldavsku existuje jeden známý nápoj zvaný "izvar". Skládá se z červeného stolního vína - Cabernet anebo Merlot - které se připravuje na základě speciálního receptu - černý pepř, hřebíček, cukr a med, podává se horký. Vinná infuze s pelyňkem je předepisována proti průjmu a žaludečním potížím.
 
2.Těm, kteří trpí střevními onemocněními, hlavně vředy, jsou doporučována červená vína, která mají vysoký obsah tříslovin, jako jsou Cabernet, Sauvignon, Saperavi, Rosu de Peresecina (Peresecina Red), Romanesti, Rosu de Purcari (Purcari Red). Vína jsou také užitečná pro pacienty s trávicími problémy. Jedním z nejdůležitějších účinků vína je redukce cholesterolu v lidském těle. Obzvlášť efektivní jsou následující aromatická vína: Buchetul Moldovei (Moldavský buket ), Roua Diminetii (Ranní chládek) a Vermouth. Vína typu Cahor jsou považována za lék proti radiaci a jsou součástí každodenní dávky pro posádku nukleárních lodí a ponorek, arktické a antarktické výzkumníky a kosmonauty. Pro podporu apetitu a prevenci proti chorobě beriberi se doporučuje před jídlem vypit 50 centilitrů vermutu nebo 100 -150 centilitrů portského vína. Červená stolní vína jsou předepsaná proti chudokrevnosti. Slabá bílá vína, hlavně šumivá vína, stimulují činnost srdce. Šumivá vína také posilují plícní aktivitu. Dubové destiláty ve vínech pomáhají zdokonalit kondici těch lid, kteří trpí srdečními onemocněními. Suchá vína jsou používána při léčení cukrovky. Pro ty, kteří mají problémy s klouby se doporučují vína bohatá na minerály: Aligote, Feteasca, Chardonnay, Sauvignon, Reisling a Rcatiteli. Ale nejvýznamnějším moldavským nápojem je jeho elixír Lásky a Krásy.  
Design by Jozef Pataky
 
Aktualizované 3.Srpna.2012