Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

A co v zimě?


A co v zimě?

V září již nastávají pro rostliny v bytech pěstované přípravy k zazimování! Chladné noci kolem 20. září nutí přenášeti květiny, nejdříve ty nejjemnější, do pokojů. Ostatní rostliny ponecháme, dokud neklesla temperatura pod 6 °C, raději venku a teprve hrozí-li mrazík, přenášíme je do bezpečí. Aukuby, laurusy, brsleny, kaliny i vavříny snesou i mírný mrazík a vydrží venku mnohdy až do konce října.
Pelargonie, fuchsie, vanilky a podobné květiny, chceme-li je přesazovati, vyjmeme je pozorně s kořeny ze země a nasázíme do ne příliš velikých květináčů, v nichž rychle prokoření a tím lépe přezimují. Postavíme je do místnosti světlé a 6 až 10 °C teplé. Rány zasypeme dřevěným uhlím.
Nemáte-li náležité místnosti k takovému umístění, učiníte lépe, když je necháte venku a nahradíte z jara svěžími mladými rostlinkami, které také lépe rostou a jsou vzhlednější než přezimované.
Dracény, juky, agave přezimují i v suchém sklepě, kde nemrzne.
Aspidistry, brsleny, aukuby, oleandry spokojí se v zimě i polostínem v chladnu; v teple vysílí.
Blahočet (Araukaria) nesmíte přezimovati v teple; stačí mu ku zdravému přetrvání zimy 6 až 8 °C.
Hlízy begonií, gloxinií, dosen, jiřin ukládají se do rašeliny v suchém sklepě; mladé jednoroční rostliny ponechte v květináčích, v nichž rostly. Jiřiny snesou i písek, některé odolní sorty docela i bez pokrývky; novinky nutno vždy opatřiti co nejdůkladněji, bývají často choulostivé.
Přesazování a hnojení rostlin je od září do konce února škodlivé.
Rostliny s poupaty, jako azalky, hortensie, klivie, kamelie, uchovávejte do konce prosince v chladnu a pak je poznenáhlu postavte do teplejšího pokoje, aby rozvily. Hyacinty a tulipány nenuťte před vánocemi teplem ke květu; k tomu se hodí pouze určité odrůdy.
Zalévejte v zimě velmi opatrně, jen když je prsť v květináči suchá, potom však důkladně; voda na rostlinách musí během dopoledne oschnouti, proto zalévejte ráno.
Ošetřujte je s láskou; častěji omývejte listy vlažnou vodou; čím teplejší místnost, tím více vody nechte tam vypařovat!
Neotáčejte květinami, trpí tím jejich vzrůst!

Design by Jozef Pataky

 
Aktualizované 3.Srpna.2012