Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Bylinky


Kopr čerstvý vždy po ruce
Má letní, tence vřetenovitý kořen a přímé, 2 až 3 stopy vysoké, lysé lodyhy. Listy jsou třikrát zpeřené; kvítky malé, žluté. Celá bylina má kořennou příjemnou vůni a potřebuje se pro kuchyni i v lékařství. Ze semene upravuje se thé, olej se užívá denně 4 až 6 krát po 2 až 4 kapkách při špatném zažívání, nadýmání, při kolice, škytavce, dávení, průjemu. Odvar z toho semene utišuje hryzení a vůbec bolení v životě a žene na moč. S cukrem svařen, s olejem a vínem smíšen působí na čmýru a usnadňuje porod. Semeno koprové a kopřivové s medem léčí fíky (bradavice, nádory u řiti); na oči zapálené přikládá se tlučený kořen. Kdo nemá spaní, pij květ koprový a ratolístky i símě vařené ve víně. Kopr by proto neměl chybět na žádné zahrádce. Tuto nenáročnou letničku můžete pěstovat dokonce i v nádobě na balkóně. Využijete její vonnou nať i semena.
Kopr vonný (Anethum graveolens)

Je velmi oblíbená aromatická rostlina z čeledi okoličnatých, kterou odedávna využívá nejen evropská, ale i indická kuchyně i medicína, je kopr. Cenili si jej již ve starověkém Egyptě. Kopr potěší především svou chutí a vůní. Prospívá ale také zdraví, využít jej můžete i pro přípravu přírodní domácí kosmetiky. Jemné, svěže zelené listya žluté květy, lákající včely a motýly, působí na záhonech i v nádobách velmi esteticky.

Kopr vonný

Čerstvý kopr v kuchyni
Typickou chuť a vůni čerstvých lístků kopru lze využít nejen v tradiční koprové polévce a omáčce, ale i na různé úpravy ryb, pokrmy z vajec či brambor, saláty, kuře. Přidáváme je, podobně jako estragon, až na konci tepelné úpravy, aby neztratily chuť, vůni ani s ní se pojící prospěšné látky. Sušený kopr se čerstvému nikdy nevyrovná, lepší způsob uchování je zamražení, nebo naložení do octa. (nejaromatičtější ocet vznikne z naložených květů a semen). Po nějakou dobu lze v chladničce uchovat listy též prosolené.
Koprová semínka upravují trávení
Využít můžeme i zralá semena kopru. Nejen do láku na zavařování okurek, ale i do žitného chleba, nebo přípravu léčivého čaje, který působí při plynatosti a trávicích poruchách podobně blahodárně, jako fenykl či anýz. Kopr je bezpečný i pro malé děti a kojící matky. Koprová semena obsahují kromě léčivých vonných silic také velký podíl minerálních látek, například vápník a fosfor. Proto odvar z nich posiluje vlasy a nehty. Žvýkání semen zase osvěžuje dech.
Posilující koprová koupel pro vlasy a nehty
1.Polévkovou lžíci mírně podrceného koprového semene přelijeme šálkem vroucí vody.

2.Necháme několik hodin luhovat a poté přecedíme.

3.Připraveným nálevem můžeme oplachovat vlasy, nebo v mírně vlažném deset minut koupat ruce či konečky prstů.
Pěstování
Kopr je jednoletka, které se nejlépe daří v propustné půdě, ale zároveň dostatečné zálivce. Bujný růst a silné aroma podpoří dostatek slunečních paprsků. Některé kultivary kopru jsou přes metr vysoké a potřebují závětrné místo, nebo oporu – lodyhy jsou poměrně křehké. Pro sklizeň semen seřežeme celé okolíky, když dozrávají a necháme zavěšené hlavou dolů dosušit – semena sama vypadají na podložku umístěnou pod ně, nebo přímo do papírového sáčku, který zavěsíme pod rostliny. Kopr lze pěstovat i na terase či okenním parapetu, především pro sklizeň mladých listů. Kopr potřebuje výslunní, teplo a vzhledem ke své jemné stavbě by měl být chráněn před větrem. Jinak je to nenáročná rostlina, spokojí se s chudou půdou, která by ale měla být vlhká, ale ne podmáčená. Listy je možné stříhat po celé léto a používat čerstvé. Po slunečném dni mají nejlepší aroma. Dají se také sušit či zamrazit, ale ztrácejí však přitom částečně aroma. Semena jsou sklizňově zralá, když se zbaví dohněda. Celé okolíky se mají odstřihnou i se stonky a zavěšené sušit. Suchá semena vypadají sama na rozprostřený šátek.

Kopr vonný

Design by Jozef Pataky
1  
2  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012