Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Jak nakupovat nové rostliny?

Motto: Vybírejte nejen očima…

- Při nákupu nové rostliny se kterou ještě nemáme žádné zkušenosti bychom si o ní měli nejdříve něco přečíst. Nejen proto, abychom se dověděli, jak o ni pečovat, ale abychom si udělali představu o jejím celkovém habitu. Dejte raději přednost obchodům, kde sice mají menší sortiment, ale dokáží se o něj kvalitně a odborně postarat před velkými hypermarkety, kde demotivovaní a hlavně nedostatečně proškolení zaměstnanci pomalu nerozeznají pouštní růži od květáku.

- Při výběru si celou rostlinu nejdříve pečlivě prohlédněte. Na první pohled musí vypadat zdravě a kompaktně. Nesmí být “vytáhlá” (nedostatečné osvětlení). Tuto skutečnost řada lidí podcení, ale rostlina, která je nucena k růstu za nepříznivých světelných podmínek je oslabená a pak náchylná k chorobám a škůdcům. Na listech se nesmí vyskytovat jakékoli známky přítomnosti škůdců. Obzvláštní pozornost věnujeme spodní straně listů, protože právě ta bývá rejdištěm nežádoucích živočichů. Dáváme si především pozor na drobné bílé vatovité chomáčky (vlnatí červci), na malé, tuhé šedohnědé voskovité “pokličky” (puklice), jemné pavučinky mezi řapíkem a stonkem (svilušky) a drobné bílé mušky (molice). Listy musí být celistvé, neokousané a bez žádných anomálií. Prohlédněme si i krček rostliny (oblast styku rostliny se zeminou), jehož hniloba bývá nejčastějším důsledkem přelévání.

- Nebojte se vytáhnout rostlinu z květináče a důkladně si prohlédnout její kořenový systém. Rostlina musí být dostatečně prokořeněná a na kořenech nesmí být patrné známky hniloby. Kořeny musí být zdravé, pevné a kopírovat tvar kontejneru nebo květináče.

- Při nákupu za chladného počasí pamatujte na teplotní “šok” při vynesení z prodejny. Rostlina by měla být zabalená a tím chráněná před studeným větrem. Nedivte se, když vám po jistou dobu po postavení na její stanoviště v bytě zdánlivě neporoste. Potřebuje čas, aby si na své nové stanoviště zvykla.
www.tropickerostliny.cz

 
Aktualizované 3.Srpna.2012