Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Jak pěstovat papáju

Papája

Popis:
Jak si jednoduše vypěstovat exotickou rostlinu zvanou "papája". Papája pochází z vlhkého tropického pásma Střední Ameriky. Je to vytrvalá dvoudomá rostlina připomínající palmu.

Rada pro pěstování.
Strukturu stonku papáji vytvářejí jizvy po opadaných listech, listy jsou dlouze řapíkaté, velké, dlanitodílné, lesklé. Papája vyžaduje jasné rozptýlené světlo bez přímého slunce v létě. Nedostatek světla způsobuje ztrátu barevnosti listů. Rostlina potřebuje vysokou pokojovou teplotu až 25 °C, v zimě minimálně 15°C. Nižší teploty způsobují u rostliny opadávání listů.

V období vegetace tuto pokojovou rostlinu vydatně zaléváme měkkou odtátou vodou pokojové teploty, v zimě zálivku omezíme.

V době vegetace hnojíme každých 14 dní speciálním tekutým hnojivem, v zimě přihnojujeme 1x za měsíc. Rostliny přesazujeme vždy na jaře v případě, že kořeny vyplní květináč. Starší rostliny přesazujeme od března do července, mladší rostliny častěji, starší jednou za dva či tři roky. Papája vyžaduje lehký propustný substrát. Substrát by měl mít pH kolem 6. Směs pro pěstování rostliny se skládá z listovky, drnovky, písku a rašeliny v poměru 2:2:1:1, vhodný je i přídavek jehličnatky.

Rostlinu lze úspěšně vypěstovat ze semen, které jsou uvnitř plodu. Klíčivost semen papáji je velice vysoká. Chceme-li aby nám papája plodila, musíme ji pěstovat ve skleníku, kde lze docílit pěstebních podmínek podobných tropům (vysoká teplota a vzdušná vlhkost).

Papáju napadají svilušky, třásněnky, vlnatka, červci. Papája je velmi často také napadána houbovými chorobami.
 
Aktualizované 3.Srpna.2012