Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Jak vypěstovat banánovník.

Popis:
Banánovníky pocházejí z jihovýchodní Asie, odkud se rozšířili do tropických oblastí celého světa. Jsou to víceleté nebo vytrvalé byliny dosahující výšky až 10 m, s nepravým kmenem o průměru 0,3 - 0,6 m, který vyrůstá z velkého podzemního oddenku. Listy jsou 2 - 5 m dlouhé a 0,4 - 0,8 m široké. Čepel je podlouhlá, na obou koncích zúžená. Banánovník vyžaduje hodně místa pro svůj růst, jasné rozptýlené světlo bez přímého slunce v létě. Nedostatek světla způsobuje ztrátu barevnosti listů. Rostlina potřebuje vysokou pokojovou teplotu až 25 °C, v zimě minimálně 15°C. Nižší teploty způsobují u rostliny opadávání listů.

Zálivka:
V období vegetace tuto pokojovou rostlinu vydatně zaléváme měkkou odstátou vodou pokojové teploty, v zimě zálivku omezíme.

Hnojení:
Banánovník v době vegetace hnojíme každých 14 dní speciálním tekutým hnojivem pro pokojové rostliny s vyšším množstvím draslíku, v zimě přihnojujeme 1x za měsíc. Rostliny přesazujeme vždy na jaře v případě, že kořeny vyplní květináč. Starší rostliny přesazujeme od března do července, mladší rostliny častěji, starší jednou za dva či tři roky. Vyžaduje lehký propustný substrát. Vhodný je také substrát, který se používá při pěstování fíkusů. Substrát by měl mít pH kolem 6. Směs pro pěstování rostliny se skládá z listovky, drnovky, písku a rašeliny v poměru 2:2, vhodný je i přídavek jehličnatky.

Množení:
Banánovník se množí výsevem při teplotě substrátu 25°C a nebo odnožemi.
Ovocné banánovníky - obsahují 19 - 25% sacharidů. Kromě použití jako čerstvého ovoce se plody banánovníků této skupiny také kompotují, kandují nebo suší. Zeleninové banánovníky jejich plody jsou v čerstvém stavu nepoživatelné. Používají se hlavně nezralé plody, které se pečou nebo vaří a teprve po této úpravě loupají.
Pro pěstování v bytech je kromě druhu Musa x paradisiaca zvlášť vhodný zakrslý druh Musa acuminata a Ensete ventricosum (okrasný banánovník.)

Škůdci a choroby:
Banánovník napadají svilušky, třásněnky, vlnatka, červci. Banánovník je velmi často napadán houbovými chorobami.
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012