Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Jak vysazovat letničky!


Jak vysazovat letničky!

V polovině května už alespoň podle kalendáře pominulo nebezpečí posledních mrazíků a to je pro každého milovníka balkonových rostlin jasný signál - letničky můžou do oken! V našich zahradních centrech jsme pro vás proto připravili bohatou nabídku oblíbených pelargonií, surfinií, petunií, ale i dalších, méně obvyklých druhů, které máte možnost v letošním roce vyzkoušet.

Jak vysazovat? Do oken doporučujeme některý z mnoha typů samozavlažovacích truhlíků, které vám v průběhu sezony usnadní péči se zálivkou. Voda se totiž ve větším množství nalévá do zásobníku, odkud ji rostliny samy čerpají většinou pomocí knotů. Pro balkonové rostliny je ideální speciální substrát připravený "na míru" právě těmto druhům, který obsahuje také startovací dávku živin. Přesto je vhodné do substrátu přimíchat některé z déle působících hnojiv (např. Osmocote), protože živiny se z něj uvolňují postupně a není třeba často hnojit.

Obvykle se do okenních truhlíků vysazuje jeden druh letniček, velmi pěkné jsou však také kombinace několika druhů. Nezapomeňte však, že do jedné nádoby a tedy i na jedno stanoviště musí přijít vždy rostliny s podobnými nároky - ve stínu lze například kombinovat fuchsie, begonie, Plectranthus, netýkavky, mnohem bohatější je však výběr druhů na stanoviště slunečné.

Pokud jste pro výsadbu zvolili samozavlažovací truhlíky, je třeba v prvních dvou až třech týdnech zalévat shora jako u obvyklých nádob, protože rostliny ještě nevytvořily dostatečný kořenový systém a nedokáží vláhu čerpat pomocí knotů. Na začátku června již však můžete bez obav naplnit vodou zásobníky a ověřit si, za jak dlouho rostliny jejich kapacitu vyčerpají.

 

Design by Jozef Pataky

 
Aktualizované 3.Srpna.2012