Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Klestící ovocné stromy

Klestit je technika, která je zaměstnaná u zahradníků aby řídil růst, odstranit mrtvé nebo nemocné dřevo nebo povzbudit formaci květiny a pupeny ovoce. Nejúspornější klestit je dělán brzy v období, když pupeny začnou se zlomit a jeden může špetka mimo měkkou tkáň s jedním je prsty (od této doby výraz " ničil v zárodku "). Mnoho domácích ovocnářů udělá chybu setby strom, pak zanedbávat to until to začne k medvědovi. Ale pečlivá pozornost k klestit a cvičit mladé stromy budou nakonec určovat jejich produktivitu a longivity. Dobrý klestit a cvičit také zabrání pozdnějšího úrazu od slabých rozkroků, které se zlomí pod sněhem nebo nákladem ovoce.

Přehled o získání většího pochopení jak prořezávat rostliny vhodně, to je užitečné mít nějaké základové vědomosti jak klestících prací, a jak to ovlivní jednání ve kterém rostliny rostou.
Rostliny se tvoří nová tkáň v oblasti volala meristem, umístil blízko špiček kořenů a natáčení, kde aktivní buněčné dělení se koná. Meristem růst je mířil na zajišťovat to listy jsou rychle pozvednuté do slunečního světla a to zakoření být schopný pronikat hluboce do půda. Jednou adekvátní výška a délka je dosažená stopkami a kořeny, oni začnou ztloustnout dát podporu k rostlině. Na natáčeních, tyto rostoucí špičky rostliny jsou znány jak apical pupeny. Apical kámo (nebo špička) produkuje růstový hormon auxin, který ne jen podporuje buněčné dělení, ale také se šíří dolů a brání vývoji postranního pupenového růstu který odkázaný jinak konkurovat apical tip na světlo a živiny. Odstraňovat apical špička a to   s potlačovací hormon, dovolí nižší spící postranní pupeny se vyvíjet, a pupeny mezi stonkem listu a stopka produkují nová natáčení, která soutěží se stát růstem vedení. Manipulovat s touto přirozenou odezvou na škodu (známý jako princip apical vláda) procesy takový jak klestit (jak dobře jak prořezávání a pollarding) dovolí zahradníkovi určovat tvar, velikost a výkonnost mnoho rodících stromů a keře. Hlavní cíl když prořeže ovocné stromy je obvykle dostat decentní úrodu ovoce poněkud než strom s množstvím svěžího přesto neproduktivního listoví. Unpruned stromy inklinují vyrobit velké úrody malého, bezcenného ovoce často poškozeného škůdci a nemocemi, a hodně z plodiny je ven dosahu u vrcholu stromu. Větve mohou stát se zlomené váhou plodiny, a obdělávat smět se stát biennial (to je, jen plodit ovoce každý druhý rok). Overpruned stromy na druhé straně inklinují vypěstovat lehké úrody velký, flavourless ovoce, které neuloží dobře. Klestit je proto uskutečněný dosáhnout rovnováhy mezi růstem natáčení a výrobou ovoce.

Formativní klestit Bush stromů.
Formativní klestit jablko (Malus domesticata) a hruška (Pyrus communis) stromy (  pome   ovoce -   kámen   ovoce takový jako třešně, švestky, zástavy, etc mít různé požadavky a should ne být prořezáván během spících měsíců) should být uskutečněn během spící zima měsíce mezitím Listopad a Březen během dávných dob stromu   s život aby vyvinul pevný rám schopný postoje váha plodin, které budou být neseny v pozdnějších rokách. Toto zahrnuje usilovně klestit, ačkoli v pozdnějších rokách klestit bude být lehčí a uskutečněný aby povzbudil rodit.

Prvním rokem strom.
Bič dívky (to je, jeden rok starý strom s žádnou stranou střílí) should být prořezáván k pupenu se dvěma pupeny pod tím u asi 30   od základu bezprostředně po setbě aby produkoval primární větve během prvního vegetačního období. Opeřená dívka (to je, jeden rok starý strom se několik stranou se větví) should mít to   s hlavní stopka klestila zpět k tři nebo čtyři silný střílí na 30   od základu. Natáčení strany by měla být zkrácena dvěma třetinami jejich délky k nahoru nebo vnější stát před pupenem. Nižší natáčení by měla být vzdálený proud se stopkou.

Dva rok starý strom.
Odstranit nějaká nižší natáčení a sušenou švestku mezitím tři a pět nejlépe umístěných natáčení polovinou k nahoru nebo ven stát před pupenem aby se tvořil co se stane stromem je hlavní strukturální větve. Odstranit některého dovnitř stát před natáčeními.

Tři rok starý strom.
Prořezávat vedoucí natáčení větví vybraný rozšířit kostru polovinou k pupenu dívat se v požadovaného směru. Výběrový čtyři dobrý laterals vyplnit kostru a zkrátit tyto polovinou. Prořezávat některého zbývající laterals ke čtyřem pupenům tvořit rodící podněty.

Čtyři rok starý strom.
Vůle stromu začali rodit a jen omezený formativní klestit je nyní požadovaný. Zkrátit vůdce jednou třetinou a sušenou švestku laterals ne požadovaný rozšířit kostru ke čtyřem pupenům.

Od roku pět kupředu směřující strom je zvažován být založen a should být každoročně klestil jak popisoval v následující sekci.

Stříhat obdělávající strom.
Předtím, než klestí to je důležité rozlišovat mezi postojem podnětu a špičkou nést rozmanitosti. Bývalý, který je nejvíce obyčejný typ, nést většinu z jejich ovoce na starším dřevu, a zahrnovat jablka takový jak   přemluví Orange Pippin  ,   James trápí se   a   západ slunce  , a hrušky   konference  ,   Doyenne du Commice   a   Williams Bon Chretien  . Naklonit posly na druhé straně produkovat většinu z jejich pupenů ovoce u špiček štíhlých natáčení dospělý předchozí léto, a zahrnovat jablka   Worcester Pearmain   a   irská broskev   a hrušky   Jargonelle   a   Josephine de Malines  . Tam být v podstatě tři typy prořezávat to být aplikován jednou hlavní tvar stromu byl založen. Tito jsou:
1.Podnět klestit - Pobídnout postoj rozmanitosti tvoří podněty přirozeně, ale růst podnětu může také být přivozený.
2.Opakování klestit - Toto také závisí na tendenci mnoho jablka a hrušně tvořit poupata květiny na unpruned dva rok starý laterals. To je technika nejlépe využil pro silný laterals na vnější části stromu kde tam je místo pro takový růst.
3.Regulatory klestit - Toto je uskutečněno na stromě jako celek, a je zaměřen na udržování strom a to   s prostředí zdravý, eg, tím, že drží centrum otevřený tak ten vzduch může obíhat, odstraňovat mrtvé nebo nemocné dřevo, předcházet větvím od slušivý přes přecpaný (větve by měly být hrubě 18   oddělený a podněty ne méně než 9   oddělený podél kostry větve), a předcházet některému větve od přeplavby.

Klestit poslů špičky.
Posli špičky by měli být prořezáváni lehce v zimě používat regulační systém (vidět nahoře). nějaká dívka střílí méně než 9   na délku should být vlevo nedotčený jak oni mají pupeny ovoce u jejich tipů. Delší natáčení jsou podnět klestil předejít přes-cpát se a podnítit výrobu více krátké špičky postoj střílí následující rok. Branch vůdcové jsou   nahnutý  , odstraňovat vrchol tři nebo čtyři pupeny k pupenu dívat se v požadovaného směru nutit je rozdělit se a tak produkce více postoj špičky střílí.
Posledni komentare
26.03.2010 12:52:02: Kdo tohle psal? Určitě to není Čech, místy není možné pochopit,"co tím básník chtěl říci".smiley...
 
Aktualizované 3.Srpna.2012