Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Pěstování vlašských ořechů

Ořechy jsou poměrně veliké stromy, takže ten kdo by si je chtěl pořídit na zahradu musí počítat, že to co si vysadí, tam bude po celý zbytek jeho života pořádně zaclánět.. A výrazem pořádně, je míněno opravdu pořádně. jediný řádně vzrostlý ořešák zastíní obrovskou plochu kolem sebe. Na druhou stranu, to neznamená, že by pod ořechem nemohlo být zasazeno ještě něco jiného. Jen počítejte s tím, že na stíněném záhonku prostě vše poroste o něco pomaleji. Osobně mám pod ořešákem zasazené rybízy, a jediný problém s nimi je, jak z pod nich vyhrabat na podzim ořechy. Nejenže ten rybíz v pohodě dozrává, ale ještě dává pravidelně lepší úrodu jak keříky co rostou na otevřeném prostranství. Naprosto netušim proč, ale je to tak rok co rok. Ořešáky na podzim (ty řádně vzrostlé) poskytují značné množství ořechů (logicky) a ohromnou hromadu listí. To je v kompostu nutné hojně vápnit, ponecháno jen tak shnít by totiž poskytlo hmotu značně kyselou. Ořechy, tedy nejen ty vlašské, o nichž je řeč, mají značnou výživnou hodnotu. Obsahují množství tuků a stopových látek, a obecně je doporučováno jich sníst několik deně.

Ořešák vlašský se nejlépe vyvíjí bez řezu. Seřezávání nemá vliv na zvýšení výnosu. Stromy od přírody vytvářejí řídké koruny, které se málo větví, takže koruny nepotřebují prosvětlování.Mohutné stromy ovšem zabírají hodně místa - na tom však pravidelné zkracování větví nic nemění. Spíše naopak: silný zpětný řez podporuje tvorbu nových výhonů. Chcete-li přesto ořešák řezat, nejvhodnější doba je v srpnu, kdy se řezné rány nejlépe hojí. Často uváděný termín v květnu je nesprávný, dochází k silnému "krvácení" ran, které stromy vysiluje. Rány se špatně hojí a jsou vstupní branou pro infekce.

Od vysazení stromků vlašských ořechů k první úrodě uběhnou průměrně 4 roky. Stálá péče musí být věnována každému stromu ve všech stupních vývoje - od prořezávání, postřikování a hnojení až po zavlažování - toto vše je zárukou kvalitní a odpovídající úrody. Strom pak může rodit vlašské ořechy až do věku sta let.

Koncem srpna již bývají ořešáky bohatě ověšeny ořechy, které jsou chráněny přírodní tlustou zelenou slupkou. Sklizeň ořechů začíná koncem srpna, kdy ochranné zelené slupky praskají, což je známkou toho, že vlašské ořechy jsou připraveny na to, aby byly ze stromů očesány. Metody sklizně bývají závislé na velikosti sadu, zařízení a obsluze dostupné pro pěstitele. Období sklizně ořechů obvykle pokračuje až do začátku listopadu.

Jádra vlašských ořechů mají přirozeně odlišné zbarvení, a to od velmi světlé až po tmavší žlutou barvu, což je částečně způsobeno i odrůdou vlašského ořechu. K těmto odlišnostem ve zbarvení jader vlašských ořechů přispívá několik faktorů. Můžeme však najít tmavá i světlá jádra jak v jednom sadu, tak i na tom samém stromu. Všeobecně, např. v pekárenském průmyslu, se preferují světlejší odstíny jader vlašských ořechů, protože vypadají vzhledově lépe. V jiných oborech, jako např. při výrobě zmrzliny se upřednostňují tmavé odstíny, protože mají výraznější chuť a ve spojení s barvou zmrzliny vytvářejí zajímavější kontrast.

Dobu trvá, než ořešák vlašský dospěje do plodnosti, ale pak poskytuje každý rok větší úrodu, ovšem za předpokladu, že došlo k řádnému opylení. Ořešáky vytvářejí na každém stromě oddělené samčí a samičí květy, které však nerozkvétají vždy ve stejnou dobu. Pak musí vítr přenést pyl na blizny z jiného stromu v sousedství. Na podzim padají zralé ořechy samovolně na zem. Otloukání ořechů škodí větvím a kromě toho se shazují i nezralé plody. Ořechy se ze země snadněji sbírají, když je tráva před sklizní pod stromem nakrátko posečená. Pozornost je třeba věnovat také tomu, aby většinu sklizně neroznesly myši a veverky. Zelená slupka, která kryje ořech se po sklizni odstraní. Vláknité zbytky se z povrchu ořechu okartáčují, ale nemyjí se vodou. Některé skořápky nejsou pevně uzavřené a vlhkost, která do nich vniká způsobuje plesnivění. Odstraňování zelené slupky vyžaduje rukavice, protože slupky silně barví do tmavohněda. proto jsou ořechy odedávna oblíbeným barvícím prostředkem. Nakonec se očištěné ořechy zavěsí v síťových pytlích asi na šest týdnů, aby proschly. Ideální teplota k sušení je do 25°C. Teplota nad 35°C zhoršuje chuťovou kvalitu plodů.
Posledni komentare
04.03.2013 10:43:34: Mam na zahrade asi 30 rocny orech vlassky. Orechy na nom byvaju pravidelne, niekedy viac, niekedy me...
14.01.2013 20:50:12: Prosím Vás, kde ořešak kralovský můžu koupit! Mám jeden z r.1969, stále rodí: Záhradu má mojí dcéra ...
13.05.2012 13:14:00: Dobrý den!Máme doma orech už 15 rokov zasadené a ešte vôbec nekvitli a nemali plody.Co treba urobiť ...
13.05.2012 11:41:07: Dobrý den!Máme doma orech už 15 rokov zasadené a ešte vôbec nekvitli a nemali plody.Co treba urobiť ...
 
Aktualizované 3.Srpna.2012