Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Prořezávání stromků

Řez ovocných stromů

Ovocné stromy vyžadují speciální prořez.
 Dobře se prohlédněte oblíbenou jabloň, hrušeň či třešeň, pod kterou jste loňské léto rádi sedávali. Zaslouží si totiž trochu vaší pozornosti a správný prořez. Při prořezu se držte našich rad, tak budete mít zdravý ovocný strom, který bude bohatě plodit.

Nezbytné pomocné prostředky.
Nůžky. Ovocné stromky jsou citlivé a mohou je napadnout různé nemoci. Těm přejdete i tak, že budete mít pěkně hladké řezné rány. A těch docílíte jen tak, budete-li mít dobře nabroušené, ostré nůžky.
Pilka. Ostrou pilku potřebujete k odřezání silnějších větví.
Žebřík. Pevný (bezpečný!) žebřík nebo schůdky zas potřebujete při prořezu vyšších ovocných stromů.

Jablko a hrušeň s pěti hlavními větvemi.
V průběhu času by tyto stromy měly mít pět hlavních větví v různých výškách rostoucí do různých směrů. Pokud se některé větve ohýbají dolů, můžete je zpevnit provazem nebo lepenkou. Všechny postranní větve každoročně sestřihněte na polovinu.

Letní prořez.
Pokud chcete posílit růst koruny, pak prořez proveďte již v létě. Výhony seřežte na jednu čtvrtinu. Výhony, které jsou prodloužením hlavních výhonů, nechte být. Větve ohněte a připevněte je. Tak podpoříte tvorbu pupenů. Odstraňte větve rostoucí směrem dovnitř.

Švestka má maximálně čtyři hlavní větve.
V případě švestky platí téměř stejná pravidla jako pro jablko a hrušku. Rozdíl je jen v tom, že švestka se prořezává v létě a ponechávají se tři až čtyři hlavní větve. Švestku je třeba prořezávat jednou za dva roky. Při takovémto řezu odstraňte větve rostoucí podél kmene tak, abyste zachovali pěknou, otevřenou korunu.

Spirálovitý tvar je ideální pro třešeň.
Z třešně se rychle stává silný strom. Stojí-li uprostřed zahrady, může být až příliš velký. Chcete-li si pochutnat na dobrých třešních, je vhodné třešeň sestříhat do spirálovitého tvaru. Můžete postupovat následovně:
1.Po vysazení neprořezávejte.
2.Udržujte výšku 2,5 až 3 metry.
3.Třešeň prořezávejte v srpnu, rány se pak lépe hojí.
4.Ponechte třešni pět až šest hlavních větví. Měly by být v takových místech na kmeni, aby i spodní větve měly dostatek světla.

Omlazovací řez.
Staré ovocné stromy lze omladit. Pilkou odřežte větve rostoucí směrem dovnitř a odstraňte všechny poškozené a nemocné větve. V následujícím roce v zimě přijdou na řadu hlavní větve. Seřežte je všechny přibližně na stejnou délku. Pokud strom utrpí velké rány, ošetřete je příslušným prostředkem na rány. Brzy se na stromu objeví mnoho mladých výhonů. Jak pečovat o nové výhony se dočtete v následujícím odstavci.

Udržovací prořez dospělé koruny.
Je důležité zachovat rovnováhu mezi počtem větví nesoucích ovoce a růstových větví. Postarejte se o to, aby postranní větve na hlavních větvích nebyly těžší než hlavní větve. Soustava větví by měla být stále stejně velká.
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012