Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Souhrnné rady

Všeobecně

V první polovině února je situace podobná té lednové. Na zahradě leží sníh, půda je zmrzlá, takže si zahradničení ještě příliš neužijeme. Pokud nám to počasí umožní, můžeme začít třeba s průklestem okrasných stromů.

Optimističtější bývá druhá polovina měsíce. Pomalu se totiž blíží jaro. Vykoukne-li sluníčko, začínají kvést i první sněženky a rané cibuloviny. Pokud jsou však paprsky příliš ostré, doporučuje se například pomocí plachty chránit stálozelené keře. Je-li půda rozmrzlá, můžeme také vytrhat plevel a trávu kolem okrasných keřů a mělce je obrýt.

Abychom první jarní práce stihli včas a nezdržely nás nepříjemné drobnosti, je dobré si předem vyzkoušet klíčivost starších semen. Položíme je do tepla na navlhčenou vatu, udržujeme vlhkost a necháme naklíčit. Kdyby se tak nestalo, v klidu stihneme koupit nová!

Březen.
Vysazujeme ranou zeleninu.
Jarní česnek, šalotka, mrkev, pažitka, černý kořen, petržel nebo ředkvičky – zkrátka otužilejší druhy zeleniny můžeme bez obav začít sázet. Cibuli raději odložíme až do poslední březnové dekády. V případě, že by ještě udeřila větší zima, mohla by nám cibulka prochladnout. Začátkem března je třeba také přihnojit přezimovanou zeleninu, kterou sklízíme koncem měsíce – například pór, salát nebo špenát.

Zalijeme okrasnou zahradu.
Po dlouhé zimě okrasné dřeviny po péči přímo volají. Nezapomeneme je proto zalít, odstranit napadané listí a případný – dříve nedostupný – plevel. Pokud plánujete dřeviny přesazovat, právě teď je ideální doba. Koncem března začínáme také vysazovat letničky.

Prořezáváme trávník.
Nestihli-li jsme na podzim provzdušnit trávník, nastává vhodná doba právě na začátku března. Ideální je použít speciální prořezávací hrábě, které odstraní mech a plevel a zajistí přísun kyslíku ke kořenům. Můžeme také dosít holá místa. S postřikem však raději počkáme na teplejší období.

Pečujeme o růže.
Na konci měsíce odstraníme od růží zimní ochranu a odsuneme nahrnutou půdu. Pokud už nehrozí riziko extrémních mrazů, provedeme jejich řez. U popínavých růží odstraníme jen poškozené, nezdravé větve. Nelíbí se vám prázdné záhony, které po prvním jarním řezu často zůstanou? Pomoc je jednoduchá: zasaďte k nim nižší květiny – fialky, macešky či pomněnky.

V březnu ale můžeme také vysadit nové růže. Je ale třeba počkat, až půda zcela rozmrzne. Vybraný záhon, který by měl být dostatečně slunný a vzdušný, nejdříve zryjeme, pohnojíme a přidáme kompost. Sazenice růží, které jsme přes noc měli namočené v nádobě s vodou, aby dostatečně nasály, velmi dobře zalijeme, nejlépe postupně, jak přihrnujeme zeminu. Až se dostatek vody vsákne, přihrneme hlínu do výšky asi 15 cm, kterou odhrneme až po narašení, přibližně ke konci dubna.

Provádíme řez ovocných stromů.
Březen je také vhodným měsícem, v němž provádíme řezy ovocných stromů – meruněk, broskvoní a mandloní. V tuto dobu je také vhodné vysadit nové stromky, keře a sazenice vinné révy. Zkontrolujeme také zem kolem stromků a keřů, kterou – jako i tu mezi jahodníky – urovnáme a přihnojíme. A můžeme se těšit, že nám na oplátku vydá lahodné plody!
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012