Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Úklid na zahradě

Únor často patří k nejstudenějším měsícům v roce, pokud ale počasí bude přát, nezapomeňte již nyní věnovat pozornost ovocné zahradě! Určitě se to vyplatí a stromy vás za péči odmění.

Odstraňte staré plody.
S péčí o ovocnou zahradu můžete klidně začít již během února – pokud vám to počasí dovolí. Když ovocný sad nepokrývá vrstva sněhu ani není velký mráz, dá se totiž začít připravovat na jaro. V první řadě je potřeba odstranit ze stromů staré, shnilé a suché plody – jestli tam ještě jsou. Kdybychom je totiž včas neodklidili, mohlo by se stát, že by později posloužily jako zdroj moniliózy. Tato houbová choroba totiž snadno napadá ovocné stromy a způsobuje hnilobu jejich plodů. Dá se před ní však bránit postřikem, například fungicidním přípravkem Merpan.

Shrabejte spadlé listí.
Kromě starých plodů je třeba odstranit také suché, poškozené, anebo odumřelé větve, na kterých pozorujeme příznaky nějakých chorob – například strupovitosti či padlí. A je tu ještě jedna důležitá věc – je-li to vzhledem k počasí možné, shrabejte spadlé listí a opadané plody a spolu s páleným vápnem kompostujte, anebo zakopejte do země – alespoň do hloubky půl metru. Ve spadaném listí totiž také krásně mohou přezimovat některé choroby, například průvodce obávané strupovitosti jabloní. Na jaře se pak dostanou na rašící pupeny a nákaza se tak přenáší dál.

Nezapomeňte na postřik.
Ve druhé polovině února věnujte ovocným stromům zvláštní pozornost. V té době, kdy se začínají zvětšovat vrcholové listové pupeny broskvoní a teplota vzduchu vystoupí nad 7 °C, stříkejte stromy roztokem Kuprikolu, a to v koncentraci 0,6 %. Tento postřik vám totiž pomůže chránit vaše stromy před řadou chorob: rakovinnému usychání větví, moniliózám, kadeřavostí broskvoní a dalším. Pomáhá omezit také výskyt mrtvice meruněk či strupovitosti.
 
Aktualizované 3.Srpna.2012