Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Vysazovat můžeme i v létě


Vysazovat můžeme i v létě

Sezóna prostokořenných dřevin a dřevin prodávaných s kořenovým balem už skončila, až do prvních mrazíků však můžeme vysazovat rostliny pěstované v kontejnerech. Tímto názvem zahradníci označují plastové pěstební nádoby, v nichž rostliny prodávají. Jejich typickým znakem jsou větší otvory ve dně pro lepší odtok zálivkové vody. Protože stromy, keře i trvalky si v průběhu růstu v nádobě vytvořily kvalitní kořenový systém, nebude pro ně přesazení do volné půdy nijak dramatickou změnou. Důležitým předpokladem je ovšem dobře zapěstovaná sazenice a především následná péče - v létě po výsadbě jde především o pravidelnou zálivku.
Než si rostlinu v zahradním centru koupíte, dobře si prohlédněte zejména její kořenový bal, který je pro prospívání rostliny často mnohem důležitější než nadzemní část. V kvalitní prodejně se určitě nikdo nebude zlobit, když rostlinu opatrně vyjmete z kontejneru: optimální sazenice je dobře prokořeněná v celém objemu nádoby, má dostatek vlásečnicových kořínků, ale zůstává v ní ještě dostatek půdy (viz obrázek). Určitě nekupujte rostliny, jimž se při vyjmutí z nádoby kořenový bal rozpadá (jsou čerstvě zasazené), nebo naopak kořeny vyplňují veškerý prostor v kontejneru (rostly v něm příliš dlouho).
Při výsadbě doporučujeme přidat do jamky některé dlouhodobě působící hnojivo, z něhož bude rostlina čerpat živiny prakticky do konce letošní sezóny.

Design by Jozef Pataky

 
Aktualizované 3.Srpna.2012