Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Pěstování zeleniny

Česnek

Pěstování: vyžaduje hluboko prokypřenou, dobře vyhnojenou půdu. Hnojí se před výsadbou cereritem. Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým a na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování. Vyžaduje teplou a slunnou polohu a lehčí, hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu a vápníku. Pokud nejsou zamokřené a studené, snáší i těžší půdy. Nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem. Nejméně měsíc před výsadbou musíme záhon hluboko zrýt, aby se zem slehla, česnek dobře zakořenil a přes zimu nevymrzl. Pro jarní výsadbu musíme půdu zrýt již na podzim. Na jaře, jakmile půda oschne, ji pouze nakypříme do hloubky asi 10 cm a urovnáme ji. Před výsadbou půdu vyhnojíme cereritem, na 1m² 60-80 g, nebo Allin, jenž je přímo určen pro hnojení cibulovin.

Výsadba: na podzim výsadbu provádíme od konce září až do zámrazu. Jarní odrůdy vysazujeme co nejdříve, jakmile to půdní podmínky dovolí. Nikdy nevysazujeme na stejný pozemek opakovaně ani česnek, ani jinou cibulovou zeleninu. Používat pouze uznanou a namořenou sadbu. Vyséváme ručně do řádků 30 – 50 cm vzdálených 10 -15 cm od sebe do hlouby minimálně 8 cm u ozimých odrůd a cca 6 cm u odrůd jarních. Ke konci vegetace je velmi důležité hluboké prokypření po každém slehnutí a u paličáků odřezávání vrcholů květních stvolů. Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu.

Zálivka: v období sucha zavlaží se česnek hned po výsadbě. Zvýšené nároky na vodu jsou od poloviny května do poloviny června.

Sklizeň: u paličáků ponecháme ojediněle květním stvolům vrcholy. Jakmile se začínají rovnat, zahájíme sklizeň. Ruční sklizeň se ulehčí podorýváním.
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012