Zajímavé články pro zahradkáře
Aktualizované 3.Srpna.2012
Novinky
Dnes je
Anketa
Statistika
Bio zahrada I.
Bio zahrada: krajové a staré odrůdy.
Víte, jaké odrůdy kulturních plodin se využívaly v minulosti a proč bychom se k nim měli vracet? V dnešní době lze často slyšet pojmy jako staré a krajové odrůdy. Vysvětlím vám, jaký je mezi nimi rozdíl a kde je můžete sehnat.
Krajové a staré odrůdy nejsou synonyma. Zatímco odrůdy krajové jsou odrůdy vzniklé a pěstované v určité oblasti, zadaptované na její podmínky, pojem staré odrůdy zahrnuje odrůdy, které vznikly před zhruba sto a více lety. Některé se pěstují dodnes.
Stará moravská ranně zimní odrůda 'Sudetská reneta'.
Generacemi ověřená kvalita.
Už od počátků zemědělství člověk vybíral mezi plodinami ty výnosnější, vitálnější a pak využíval jejich potomstvo. Starší odrůdy ustupovaly novým, výkonnějším. Přesto se některé odrůdy osvědčily a pěstovaly desítky let.
Prastará letní odrůda.
Tyto odrůdy jsou většinou velmi dobře adaptované, odolné vůči chorobám a škůdcům. Jsou schopné lépe kompenzovat nepříznivé podmínky prostředí a mají stabilnější výnosy. Jako nositelé unikátních genů jsou významným zdrojem pro šlechtění nových odrůd.
Pozapomenuté, výkonnějšími plodinami nahrazené, jsou také dříve významné plodiny, například topinambur, bob, čirok, pohanka, proso, arónie a jeřáby. V současnosti dochází k obnovení zájmu o tyto druhy zvláště v oblasti zdravé výživy.
Moderní odrůdy, zejména hybridní, jsou výnosnější a také vyrovnanější. Některé byly vyšlechtěny na odolnost vůči určitým chorobám a škůdcům a jsou u nich podpořeny vlastnosti, jako je například mrazuvzdornost nebo odolnost k vybíhání (u listové zeleniny).
Okrasné rostliny mají plnější, větší a barevnější květy než jejich staré odrůdy. Oblíbené a mezi pěstiteli stále více rozšířené jsou kultivary s různě červenými či panašovanými listy nebo zakrslé formy.
'Durancie', stará odrůda švestky.
Moderní odrůdy bývají ale často velmi citlivé na optimální podmínky. Pokud je nemají, podstatně snižují výnos, či dokonce hynou. Nejsou dlouhodobě vystavené vlivu prostředí a svou roli v jejich růstu hraje i faktor nepředvídatelné reakce na extrémní sucho či mráz nebo možné citlivosti na běžné choroby a škůdce.
Staré a krajové odrůdy jsou naše kulturní dědictví.
V současnosti jsou staré a krajové odrůdy udržované ve šlechtitelských stanicích a v genových bankách, kterých na světe existuje více než 1300. V Čechách byla zřízena genová banka Výzkumného ústavu rostlinné výroby s pobočkami v Praze a Olomouci.
Stará podzimní odrůda 'Amanliská' je francouzského původu.
Ta zajišťuje uchování veškerých semeny množených genetických zdrojů z českých plodinových kolekcí. Oddělení v Olomouci se zabývá regenerací a hodnocením kolekcí zahradních plodin, převážně zelenin.
Databáze EVIGEZ (Evidence genetických zdrojů rostlin v České republice) zahrnuje více než 50 000 záznamů, z toho přes 7000 vzorků zeleniny a téměř 3000 vzorků ovocných dřevin. Vzorky je možné získat na základě žádosti pro výzkumné, šlechtitelské nebo výchovné účely.
Plody velmi staré odrůdy 'Kalvil červený podzimní' mají chuť podobnou jako maliny.
Záchranou, aktivním pěstováním a šířením starých a krajových odrůd mezi pěstitele se zabývá obecně prospěšná společnost Gengel. Od jejích členů můžete získat staré a krajové odrůdy ovocných dřevin i zeleniny, ale také bylinky, okrasné rostliny a pozapomenuté druhy rostlin.
Krajové a staré odrůdy jsou naším kulturním dědictvím. I vy se můžete připojit k úsilí uchovat je pro budoucí generace.