Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Moderní sekačky udělají práci za vás


Moderní sekačky udělají práci za vás

Trávník najdete prakticky na každé zahradě. Měl by být dokonale upravený, protože ani sebekrásnější a sebedražší rostliny či keře nevyniknou, pokud je nebude rámovat pěstěný pažit. Málokomu se ovšem v dnešní povinnostmi nabité době chce při jeho úpravě trávit hodiny a hodiny. Vlastně to ani není nutné. Sekačky nové generace mají celou řadu technických vymožeností a jsou konstruovány tak, aby práci co nejvíce usnadnily a výrazně ušetřily čas. Se správě vybraným strojem se tak z dříve proklínaného sekání může především pro lidi se sedavým zaměstnáním stát příjemná relaxace.

Základem je silný motor
Aby sekačky dobře a kvalitně sekaly, potřebují na to patřičnou dávku síly. Tu jim dodávají technicky vyspělé motory například renomovaných firem Briggs&Stratton, Honda nebo GGP o síle až 6,5 HP. Řada z nich je vybavena automatickým sytičem a digitálním zapalováním. Zapomeňte na pracné startování. Moderní sekačky jsou vybaveny elektrickým startérem, kdy motor pohodlně spustíte jen pouhým otočením klíčků.

Sekačky už chodí samy
Sekání je podstatně pohodlnější, protože moderní stroje už nemusíte pracně tlačit. Na výběr jsou totiž modely s nejmodernějšími systémy pojezdu jako je ADS, kdy se stroj přizpůsobuje rychlosti chůze, variátor nebo 4 rychlostním převodovka.

Co s trávou
Moderní stroje na sekání trávy jsou vybavený takzvaným systéme „ 3 v 1“, kdy se podle momentální potřeby můžete rozhodnout jak naložit s trávou. Stačí jen přepnout páčku a lze si vybrat mezi sběrem do koše, mulčováním nebo bočním či zadním odhozem. Při mulčování jsou stébla trávy několikrát přeseknuta a takto vzniklá jemná drť je zapracována do trávníků. Tam se rozpadá na ekologické hnojivo, které zároveň zabrání vysušování porostu.

Sběrací koše zvyšují saxí efekt
Moderní sběrací koše mohou mít objem až 75 l. Jsou speciálně tvarované a provedené v kombinaci plastu a textilie, což podstatně zvyšuje sací efekt. Výrazné zlepšení je vidět především při sběru mokré trávy.

Sekat může celá rodina
Aby mohl se strojem pohodlně pracovat prakticky každý člen rodiny, měla by být samozřejmostí výškově nastavitelná madla. Pro skutečně pohodlnou práci jsou rukojeti madel ergonomicky tvarované a povrch mají z měkčených plastů. Důležitá je i velkost kol. Čím jsou věší, tím lépe se s nimi na nerovném terénu manipuluje.
Trendem doby je maximální pohodlí a komfortní obsluha, tak proč i u stroje na sekání trávy nedopřát například držák nápojů, který oceníte především v horkých dnech nebo držák mobilního telefonu. Některé modely mají dokonce i schránky na klíče či jiné nezbytnosti.

Ridery a zahradní traktory
Pro majitele větších zahrad už je zbytečně trávit čas při běhání za sekačkou, když se mohou pohodlně posadit za volant elegantních a podstatně výkonnějších stojů jakými jsou ridery a zahradní traktory. Zahradu s nimi posekáte až pětkrát rychleji než se sekačkou a hovíte si při tom na sedadle. Jak by také ne, když mají větší záběr sečení, objemnější sběrací koš a navíc pracují podstatně rychleji. Výhodou je i fakt, že mechanismus vysypávání koše (manuální nebo i elektrický) obsluha pohodlně ovládá, aniž by musela vstát ze sedačky. Podle momentální potřeby si lze také vybrat jak naložit s trávou, kterou je možné nejen sekat a sbírat do koše, ale i mulčovat.
Sekáním ovšem využití traktoru zdaleka nekončí. Díky velkému výběru připojitelného příslušenství, jako jsou například vozíky na převoz materiálu , radlice na sníh nebo odklízení jiných sypkých materiálů, sběrače listí, kartáče, sněhové frézy, zahradní válce, čističe trávníku, postřikovače, rozmetadla, provzdušňovače nebo vyhrabovač staré trávy, se stává plnohodnotným celoročním pomocníkem pro práci kolem domu.

Design by Jozef Pataky

 
Aktualizované 3.Srpna.2012