Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Nastává sezona nezvaných hostů


Nastává sezona nezvaných hostů

Právě začátek léta je obdobím nejvyššího výskytu škůdců okrasných rostlin. Mírné zimy v posledních letech přispívají k jejich přezimování, zvýšenému výskytu zase vděčí za mírné počasí bez srážek.
Mšice a molice většinou pozná každý - v prvním případě jde o drobný okřídlený hmyz černé nebo zelené barvy vyskytující se v houfech zejména na mladých výhonech, z nichž saje šťávu. Molice jsou bílé drobné mušky, které vylétávají z rostlin při manipulaci s nimi. Pro ochranu proti mšicím nabízíme v našich zahradních centrech například přípravky Calypso, Mospilan, Pirimor,Agrion, Mšice-molice Stop, Karate či Decis, proti molicím dobře účinkují Mospilan, Karate či Applaud.
Jiným nepříjemným škůdcem jsou svilušky. Postižení se projevuje tak, že části napadených rostlin začnou být žlutavě či bělavě skvrnité, při silném napadení je vidět pavučinky s těmito drobnými roztoči, často světle hnědé barvy. Množí se rychle a rostliny mohou zcela
zdecimovat, proto je třeba proti nim bojovat okamžitě. Proti sviluškám doporučujeme přípravky Talstar, Omite či Vertimec.
Při výskytu třásněnek se na listech objevují stříbřité skvrnky, případně lze na listech pozorovat vpichy se zažloutlým okolím, které někdy korkovatí. Na rubu listu bývají i kapičky tmavého trusu. Samotné třásněnky jsou velmi drobné. Pro květiny jsou nebezpečné také tím, že se často a rády ukrývají v teprve se tvořících poupatech a vrcholech, přičemž poškozují vyvíjející se pletiva, takže ve výsledku se potom na rostlině objeví květy a listy různě zdeformované a poškozené. Proti třásněnkám najdete v našich zahradních centrech zejména přípravky Vertimec a Nurelle.

Design by Jozef Pataky

 
Aktualizované 3.Srpna.2012