Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Pěstujeme pórek letní i zimní


Pěstujeme pórek letní i zimní

 

Z cibulových zelenin se sice pórek pěstuje asi v nejmenší míře, ale získává si stále větší oblibu. Je to zelenina na chuť jemnější než cibule či česnek a mohou ji vcelku bez obav konzumovat i ti, jimž česnek nebo cibule nesvědčí.

Pórek pravý (Allium porrum) pochází z Přední Asie, záznamy o jeho pěstování jsou staré přes čtyři tisíce let. Oblíbený byl již tehdy pro široké použití v teplé i studené kuchyni i pro léčivé účinky obsažených látek: draslík, vápník, železo a fosfor, dále karoten, niacin (vitamin B3), vitamin C a E.

Úspěch na dosah ruky

Pórek lze pěstovat ve všech polohách, nevadí mu ani chladnější oblasti. Náročnější je ale na obsah živin v půdě a vydatnou (pravidelnou) závlahu, a to hlavně v počátcích růstu. Vysazujte ho po plodinách hnojených chlévskou mrvou (brambory, okurky) nebo nešetřte kompostem.

Během vegetace se osvědčilo přihnojování plnými hnojivy – superfosfátem, NPK i cereritem. Vzhledem k dlouhé vegetační době stačí pórek využít živiny i z pomaleji rozpustných hnojiv. Lehčí, hlinitopísčité až písčité půdy budou vyhovovat všem typům pórku. 

Porek_1.jpg

Pórek založený v nepromrzajícím místě je zeleninou dostupnou během celé zimy

Pórek letní a zimní

Vegetační doba letního pórku je okolo 150-ti dnů, zimní pórek roste do konzumní zralosti o něco déle, potřebuje zhruba 200 dnů. Letní pórek tedy můžete sklízet už v červenci, spotřebovat ho musíte do prvních mrazů.

Zimní pórek se dá postupně vyrývat od září. Co nespotřebujete, můžete nechat v záhonech: 15 °C mrazu přečká pórek bez újmy na vzhledu i chuti. Problém bývá s tím, jak ho ze zamrzlého záhonu vydobýt.

Máte-li možnost založit ho do pařeniště nebo skleníku, kde půda nepromrzá, budete ho moci sklízet kdykoliv během zimních měsíců; ve sklizni pak pokračujte až do jara. Pórek je dvouletá rostlina – jakmile začne zjara znovu růst, vytvoří květní stvol a jeho kvalita se sníží.

Letní pórek je rychleji rostoucí a vyšší, dorůstá až do výšky 1-ho metru, delší je i konzumní (vybělená) část. Bývá však slabší, v průměru kolem 4 centimetrů. Zimní pórek je kratší, ale silnější – průměr vyběleného stvolu přesahuje 6 centimetrů.

Z výsevu, nebo ze sadby?

Obojí způsob pěstování je možný. Pro dubnovou výsadbu se semena vysévají od poloviny února do truhlíků, kdo nemá možnost takového předpěstování, může pórek vysévat přímo do řádků od dubna a později sazenice vyjednotit na vzdálenost asi 15 centimetrů.

Zakoupenou sadbu vysazujte od dubna do řádků vzdálených alespoň 30 centimetrů, mezi rostlinami ponechte 15 (pro letní) nebo 20 centimetrů (pro zimní pórek). Zkraťte kořeny i nadzemní část a sazeničky vysaďte dost hluboko – 10 centimetrů – do rýh.

Po výsadbě je vydatně zalijte; do doby, než pořádně zakoření, potřebuje pórek dostatek vláhy. Sílící sazenice můžete postupně přihrnovat zeminou, abyste docílili vyšší konzumní části. Ani zelené listy nevyhazujte, mají stejný obsah vitaminů, jen jsou trochu tužší a ostřejší chuti.

Porek_2.jpg

Mějte pro pórek dostatečnou zásobu vody pro případ suchého jara

Jarní výsev na záhon

Nestejnoměrné vzcházení semen je bolestí, která trápí každého zahrádkáře. Pórku prospěje nenáročné opatření: dno rýhy, hluboké asi 2 až 3 centimetry (pro lehčí půdy hlubší varianta), utužte zkosenou latí – zajistíte rovnoměrný přísun vláhy všem semenům.

Letní pórek můžete vysévat už v březnu (pochopitelně podle oblasti a počasí), sazenice přesazovat od konce dubna do poloviny května. Pro pozdní a hlavně jarní sklizeň postačí výsev až koncem dubna, výsadba pak v červnu a počátkem července. 

Porek_3.jpg

Pórek má bohatý kořenový systém, i po několikatýdenním uskladnění si ho uchová značnou část

Nemilé překvapení: vrtalka pórová

Staráte se vzorně o pórek a těšíte se z toho, jak pěkně roste? O to horší je objev, viditelný vlastně až po vyrytí pórku. Místo krásně bílého válce se díváte na popraskaný a různě skvrnitý stvol, provrtaný čímsi skrz naskrz.

V takovém případě se jedná o silné napadení vrtalkou pórovou, objevující se v posledních letech mnohem hojněji. Nevelká moucha klade do pórku vajíčka, z kterých se vylíhnou bělaví červíci, vyžírající chodbičky v jeho podzemní části.

Vrtalka má během 1 roku 2 generace – první se rodí koncem dubna a začátkem května, další (a škodlivější) od poloviny srpna do září. Letní pórek nebývá tedy poškozen tolik jako pórek zimní (pokud se s vrtalkou nepustíte do křížku).

Preventivní a velice účinnou ochranou je zakrytí pórku netkanou textilií, pod niž moucha nevnikne. Tkanina musí být zahrnutá po celém obvodu záhonu a dostatečně volná, aby neomezovala rostliny v růstu. Je třeba zakrýt výsadbu s předstihem v dubnu a červenci.

porek_5.jpg
Na velkých plochách uplatníte spíše než textilii chemickou ochranu proti škůdcům

Je-li půda infikovaná z předchozích let, použijte k její dezinfekci Dursban 10G v množství tři gramy na metr čtvereční (přípravek účinkuje i proti květilce česnekové). Vyhněte se opakované výsadbě pórku na stejné místo.

Z chemických postřiků můžete použít Decis EW50 v koncentraci 0,03 % – účinkuje hlavně na dospělce. Možný je i postřik přípravkem Sumithion Super, ten se ředí na 0,1 %. Postřiky je nutné opakovat po deseti dnech. Basudin 600EW a Basudin 10G jsou povoleny jen do spotřebování zásob.

Ulehčete si práci

Výsev a následné protrhávání (jednocení) rostlin zabere dost času. Zakoupíte-li si osivo na výsevných páskách, práce bude jednodušší a výsev rovnoměrný. Pásky jsou z vodorozpustného materiálu, takže uložíte-li je do utužené brázdičky a vydatně zalijete, semena vyklíčí jednotně.

porek_6.jpg
Pravidelných rozestupů mezi rostlinami docílíte bez jednocení použitím výsevné pásky

Pásky bývají v délce až 5 metrů, dají se zakoupit jak v zahradnických centrech, tak i v internetových obchodech. Osivo je poněkud dražší, odpadají ale ztráty nevyklíčených semen a rostlin poškozených z protrhávání.

Vaříte bez pórku? Zkuste to s ním

Vy možná nejste jeho příznivcem, Francouzi se však bez pórku neobejdou a také v Číně ho najdete snad v každém jídle. Možná že nemáte v oblibě pórkovou polévku – zapečte tedy pro změnu těstoviny s pórkem a žampióny, myslím, že si pochutnáte.

porek_7.jpg
Zdravý a urostlý pórek je lahodnou zeleninou i v syrovém stavu – jemně nakrájený na krajíc chleba s máslem nebo jako doplněk masitých jídel)

Pórek pravý: odrůdy
Pórek pravý (Allium porrum) Druh Sklizeň Délka
'Albos' letní až podzimní od července 30–35 cm
'Arkansas' podzimní, přezimuje od září 20–25 cm
'Blizzard' podzimní, přezimuje od září 25 cm
'Elefant' podzimní, přezimuje od srpna 25 cm
'Gigante Suizo' letní od července 30 cm
'Golem' letní až podzimní od července 30–35 cm
'Lungo Della Riviera' letní od července 25 cm
'October' podzimní, přezimuje od září 30 cm
'Pollux' podzimní, přezimuje od září 25–30 cm
'Starozagoski Kamuš' letní až podzimní od července 55–65 cm
poznámka: rychle rostoucí odrůda, výnosná
'Tango' podzimní od konce srpna 25–30 cm
'Titus' podzimní, přezimuje od září 20–25 cm
poznámka: vysoce výnosný, snáší mrazy do -12 °C
'Winner' podzimní, přezimuje od září 20–25 cm
poznámka: výnosná odrůda, vysoce odolná proti mrazu až do -18 °C
Design by Jozef Pataky

 
Aktualizované 3.Srpna.2012