Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Rajčata

 
Rajčata

Je čas na setí rajčat!

Jen velmi těžko bychom hledali někoho, kdo by se netěšil na krásná červená rajčátka z vlastní zahrádky, která nedisponují žádnými chemickými prvky. Pokud patříte mezi tuto většinu lidí, tak se vás pochopitelně týká i samotný výsev rajčat. Tedy alespoň v případě, že nepreferujete zakoupení sazenic vypěstovaných v různých komerčních zahradnictvích. Březen je ideálním měsícem, kdy lze již provést setí rajčat do sadbovačů anebo kelímků za okno. Podívejme se tedy na to, čím by se člověk měl před a při samotném setí rajčat řídit, protože často dochází k tomu, že si člověk vypěstuje třeba odrůdu rajčat, která nebude příliš vhodná do jistých podmínek.

Výběr vhodné odrůdy jako základ

Pěstování rajčat je poměrně rozmanité hlavně v tom, že si člověk může vybrat z velkého množství různých odrůd. Jen když se procházíte v obchodě, tak zjistíte, že si lze koupit velké množství různých druhů rajčat. Před samotným výsevem rajčat je určitě vhodné si zjistit hlavně to, jestli budete chtít tyčkové odrůdy rajčat anebo keříčková rajčata. Tyčková rajčata se hodí jak do skleníků, tak i na otevřený záhon a rostou spíše do výšky. Naopak keříčková rajčata mají ukončení rostliny v květenství. K dispozici jsou i speciální rajčata přímo na balkon do truhlíku.

Co je třeba při samotném setí rajčat za okno?

V první řadě je zapotřebí samotných semínek rajčat, která si lze ale uchovat z minulého roku. Semena rajčat je možné bez problémů koupit v některé prodejně se zahradním materiálem. Jinak bychom také měli mít kvalitní humózní zeminu a v neposlední řadě i sadbovače. Není problém ale sadit rajčata třeba do kelímků od jogurtů. Sadbovací nádobky jsou ale většinou úspornější z hlediska prostoru.

Kdy s rostlinami ven?

Pokud se rozhodnete pro výsev rajčat v domácích podmínkách, tak byste také pochopitelně měli brát v potaz dobu, kdy je nutné dát rajčata ven. Pěstování rajčat a vůbec jejich sázení může být z hlediska druhu sázení velmi rozmanité. Lze je klasicky zasadit přímo do hlíny, a to i trochu hlouběji, anebo na vodu, kdy zalijeme jamku vodou, počkáme, až voda vsákne a postup opakujeme. Potom již dosypeme vyhloubenou jamku suchou zeminou.


Copyright © 2012 http://jozefovi-stranky.dobrodruh.net/ |


© Design by Pataky Jozef

 
Aktualizované 3.Srpna.2012