Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Subtropické ovoce na zahradě

Tillandsie (Tillandsia)

Tillandsie jsou kuriózní a zajímavé rostliny z čeledi Broméliovitých, rozšířené převážně v subtropech a tropech Ameriky, kterou ale můžeme úspěšně pěstovat v bytech jako samostatné rostliny anebo jako součásti tzv. epifytních kmenů. Tillandsie je epifyt s úzkými listy, pokrytými četnými drobnými stříbrnými šupinkami (trichomy), které fungují podobně jako žaluzie a rostlině slouží jednak k ochraně proti slunci a jednak zabránění nadměrnému odpařování vody. Tillandsie vytváří kořeny pouze jako úchytný orgán, ale nepřijímá jimi žádné živiny. Ty absorbuje výhradně listovou plochou. Na první pohled se dá říci, že žije pouze z vody a vzduchu, což není až tak docela pravda, protože živiny potřebné k růstu Tillandsie jsou obsaženy v organickém odpadu rozpuštěném v závlahové vodě.
Na svém domovském kontinentě se považuje za nezmar, neboť kromě stromů roste na kaktusech, na kamenech a dokonce i na telegrafních a elektrických sloupech. Druhová rozmanitost Tillandsií je veliká, většina však k růstu potřebuje jasné, rozptýlené světlo. Některé druhy snášejí i příme sluneční paprsky. V zálivce, lépe řečeno v rosení se však jednotlivé druhy liší. Obecně však platí, že všechny vyžadují vyšší vlhkost vzduchu, která by neměla dlouhodobě klesnout pod 60%. Pokud se stane, že rostlinu „zapomeneme“ rosit například během dov
olené a listy se svinou do trubiček, není nic ztraceno. Celou rostlinu můžeme bez obav ponořit do kbelíku s odstátou měkkou, nebo alespoň převařenou vodou na 12 – 16 hodin, kdy nasaje chybějící vláhu. Poté ji umístíme na chráněné místo s mírným prouděním vzduchu. Zásadně se nedoporučuje voda tvrdá, například studniční, neboť soli v ní obsažené ničí funkci trichomů a rostlinu tím zahubíme.
Tillandsie jsou teplomilné rostliny a teploty v zimních měsících by neměly klesnout pod 15°C. V letních měsících je můžeme umístit na balkón nebo zahradu, což jim prospívá a rostlina je pak zdravější, pevnější a kompaktnější. Teploty v letních měsících (tedy v plném vegetačním období) by neměly klesnout pod 22 °C. Pokud Tillandsiím dopřejeme tyto podmínky, obdaří nás nádhernými pestrobarevnými a trvanlivými květy ve tvaru dlouhého klasu. Pokud po odkvětu mateřská růžice listů začne hynout, je to běžný jev a není třeba se obávat. Vytvoří totiž dceřinné malé růžice, které můžeme od rostliny oddělit a pěstovat samostatně. Hnojíme jen velice opatrně a v dávkách řádově mnohem nižších, než je uváděno v návodech. Pro postřikovač o obsahu 1 litru vody stačí 2 – 3 kapky hnojiva aplikovaných zhruba jednou za tři týdny až měsíc.
Co se týče chorob a škůdců, Tillandsie příliš napadány nejsou. Výjimkou jsou houbové choroby při přemokření rostliny, které mohou vytvářet hnilobné skvrny na listech. V tomto případě ihned snížíme vlhkost vzduchu, omezíme rosení a poškozené listy odstraníme. Časté je také popálení přímými slunečními paprsky u druhů, které nesnášejí přímé oslunění. Tady pomůže přemístit rostlinu na stinnější stanoviště, nebo ji přistínit například jinou rostlinou. Ze škůdců se mohou objevit červci a puklice, ale to jen spíš výjimečně.

Autor: Admin

www.tropickerostliny.cz

1  
2  
3  
4  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012