Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Vysazujeme vlašské ořešáky

Vysazujeme roubované vlašské ořešáky

 Vysazujeme roubované vlašské ořešáky


Ořešák královský (Juglans regia) je botanický název pro známé vlašské ořechy. Ty se snad od nepaměti pěstovaly jako semenáče v okolí selských stavení a staré stromy rostou v okolí hospodářských budov na vesnici dodnes. Stromy ořešáků se v té době nepěstovaly jak bychom si mysleli pouze pro plody, ale velmi často plnily ozdravovací úlohu, která spočívala v regulaci a čistění jak povrchové dešťové vody, tak například močůvky a podobně. Dříve nebyly na většině budov a stodol okapové rýny a voda volně při dešti a tání sněhu stékala na plochu dvora. Mohutné stromy ořešáků ji stačily spotřebovat a odpařit. Je dokázáno, že takový strom v plné vegetaci vypaří za jediný letní den až 400 litrů vody. Dokáže také vyčistit půdu od dusíkatých látek, které se do ní dostanou při chovu dobytka. Na dvorku tak poblíž sebe bylo hnojiště, strom ořešáku a studna s dobrou vodou. V dnešní době jsou ořešáky pěstovány někde na konci zahrady pouze pro jádra a možná i pro posezení ve stínu stromu.

Ořešák královský (Juglans regia) | Dabjola
Ořešák královský (Juglans regia) | © Dabjola / Pixmac

Pěstování tohoto ovoce bychom však neměli opomíjet. Určitě však nebudeme vysazovat semenáče. Pravděpodobnost, že z vysazeného velkého plodu, který má pro nás dobré vlastnosti vyroste stromek se stejnými plody je naprosto minimální. Nehledě na to, že stromek semenáč nám ukáže první plody za 10 let i později. Proto vysazujeme stromky ořešáků roubované, uznaných a vyzkoušených odrůd s dobrými vlastnostmi plodů. Dají se běžně koupit v ovocné školce a prvních plodů se často dočkáme již třetím rokem. Jejich cena se sice pohybuje kolem 280 Kč, ale když zvážíme náročnost roubování, při kterém se používá po mnoho dnů v klimatizované místnosti lokální, elektrické vyhřívání místa srůstu, v amatérských podmínkách neproveditelné, není cena až tak vysoká. Vždyť takový strom sázíme pro několik generací. Vhodné období pro jejich výsadbu je počátkem listopadu, až řádně vyzraje dřevo anebo ještě lépe na jaře. Vhodné mrazuvzdorné odrůdy jsou Mars, Jupiter, Lake, Seinfersdorský, Bohumil a červenojadrný Sychrov.

Ořešák královský (Juglans regia) | Gertan
Ořešák královský (Juglans regia) | © Gertan / Pixmac

Jádra ořechů mají vysokou nutriční hodnotu. Obsahují celou řadu minerálních látek a vitamínů. Jsou to bílkoviny, cukry, vápník, fosfor a železo. Z vitamínů pak A, B1, B2 a C. 50% jádra tvoří olej. Z toho vyplývá, že jádra ořechů jsou vhodným doplňkem stravy pro starší a oslabené lidi, posilují zrak, nervovou soustavu, imunitní systém a napomáhají brzkému zotavení po operaci a dlouhé nemoci.
 


Copyright © 2012
© Design by Pataky Jozef
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012