Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahradní kalendář

Práce na zahradě v červnu

Červen je začátkem léta a na zahradě je spousta práce. Červen je měsícem prvních úrod a obdobím nástupu vyšších teplot a bouřek.

Situace je hodně závislá na vývoji počasí. Za trvalého sucha zaléváme, zejména všechny nové výsadby. Plejeme a kypříme ve skalce i ve skupinách trvalek.

Trávníky sečeme pravidelně, když je tráva vysoká asi 10-15 cm. Trávu shrabeme, trávník uválíme, a je-li sucho. Podle potřeby je přihnojujeme a zavlažujeme. Vyséváme dvouletky - zimní fialy, hvozdík bradatý, topolovku, sedmikrásu, pomněnku, macešku.

Větráme skleníky a fóliovníky a  za teplého počasí je necháme otevřené i v noci.

Dozrávají první ovocné druhy, třešně, začíná se vybarvovat angrešt, rybíz a maliny. U dobře odkvetlých jabloní a hrušní s bohatou násadou nezapomeneme na ruční probírku plůdků, stromy můžeme přihnojit. Opakujeme ochranný postřik proti chorobám a škůdcům.

V zeleninové zahradě přidáme kompost a můžeme vysévat volně okurky, vysazovat rajčata a papriky. Rajčata opatříme kolíky, odstraníme vedlejší výhony a vyvážeme je, okurky navedeme na oporu a zkrátíme jim postranní výhony. Máme již první rané brambory, kedlubny, mrkev a hrášek, ve skleníku okurky, papriky a rajčata. Košťálová zelenina vyžaduje časté přihnojení, aby rychle rostla a zůstala křehká.

Květinové záhony září barevnými kombinacemi a  kvete mnoho oblíbených keřů. Okrasné záhony uvolňujeme od cibulí tulipánů a narcisů a vysazujeme další letničky a dvouletky, Vysoké trvalky, např. ostrožky, vyvazujeme. Jednou za tři roky zmlazujeme šeříky. Do podzimu narostou silné výhony s květními pupeny. Odkvetlé květy růží odřezáváme; přirozenému růstu ponecháváme pouze parkové růže. Růže přihnojujeme kyselinou fosforečnou a draslíkem zálivkou a proti padlí je ještě jednou postřikujeme.
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012