Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahradní kalendář

Práce na zahradě v dubnu

V dubnu zahrada již potřebuje hodně naší péče a tak nás na ní čekají intenzivní práce. A taky nám možná zůstaly některé činnosti, které by jsme nestihli udělat v březnu a tak nám nezbude než je přesunout na duben. Nezapomeměli jste na nic?

V dubnu nám na zahradě již kvetou různé rostliny, například: sasanky (sasanka hajní, sasanka pryskyřníkovitá), pomněnkovce (Brunnera macrophylla), které jsou podobné poměnce, abeliovník - keř podobný zlatici květy jsou bílé nebo jemně růžové.

V dubnu dokončujeme řez růží (u velkokvětých  ponecháváme 2 až 4 očka u  mnohokvětých zkracujeme na polovinu celkové výšky). Stromkové růže, zbavujeme výhonů, které začínají rašit na kmíncích. U růží rozhrňte nakopčenou zem a ostříhejte.  Ostatní dřeviny (můžeme ještě řezat, nejsou-li narašené a nemají-li květní pupeny.

Můžeme řezat peckoviny, jestliže jsme to nestihli již v předchozím roce po sklizni. A pokud bylo koncem března ještě chladno, pokračujeme s výsadbou slabě narašených broskvoní, meruněk a vinné révy.

Před začátkem rašení uděláme postřiky proti houbovitým chorobám, škůdcům, mechům a lišejníkům. Vhodná je ochrana proti padlí, strupovitosti, monilióze, rzi či květopasu jabloňovému. V dubnu můžeme začít s přihnojováním.

Vysazujeme okrasné stromy a keře; nezapomeňme však, že narašené listnáče se špatně ujímají, až na břízy, které je naopak lépe vysazovat mírně narašené. Důkladně zalijeme stálezelené keře.

Dokončíme obrývání starších výsadeb a upravení mís, zejména na svazích, aby srážková voda zbytečně neodtékala od rostlIn.  Vyséváme semena hrachoru. Do truhlíků vyséváme zlatokvět, netykavky, slaměnky, astry, hledíky, cínie, krásnoočka a aksamitníky.

Dokončíme odkrytí skupin trvalek a skalniček. Vyčistíme je a půdu na povrchu lehce nakypříme.

Většina trvalek v této době raší a je optimální doba na rozdělování starých trsů.  V dubnu by nám měly rozkvést plícníky, pimuly, kamzičníky, štěničníky a jiné. Vysazujeme cibuloviny a hlíznaté rostliny (mečíky, jiřinky, montbrécie, tygřice, hlíznaté begónie). Mečíky a freziíe vysazujeme spíše v druhé polovině dubna.

Koncem měsíce vysazujeme do skleníku rajčata, papriku, lilek a cukety. V oblastech s mírnějším podnebím lze již vysévat některé teplomilné zeleniny (okurky, cukety, patisony…) do volné půdy, ale pro jistotu je zakryjte folií nebo netkanou textilií. Konec dubna je ideální čas na vysázení naklíčených brambor.

Vyčistíme všechny vodní nádrže. Vysazujeme mečíky a montbrécie.  Vyséváme otužilé letničky měsíček, chrpu, slunečnice, máte, hra­chor, okrasné.fazoly, letní cypřišky, rezedu, lichořeřišnici aj. Vyséváme trvalky a některé skalničky - tařici, orlíček" zvonek, kokardu, kopretiny, protěž, vlčinec, pupalku, řimbabu aj.

Koncem dubna posečeme poprvé trávník. Pokud máme v trávníku posazené okrasné jarní cibuloviny ( narcisy, krokusy, tulipány....) počkáme až jejich listy zežloutnou. Jinak by v příštím roce nekvetly.  Trávník uhrabeme a vyplejeme, opravujeme jeho poškozené části  (na holá místa přisejeme trávu).

Od dubna sbíráme málo rozvinuté květní úbory sedmikrásky chudobky (Bellis perennis). Květy pak usušíme. Dá se z nich připravit sirup proti kašli nebo jej využijeme jako součást čajové směsi s čisticím účinkem krve.
Okrasné rostliny přihnojujeme kompostem. Vysokohorské skalničky zaléváme studenou vodou, abychom jim nahradili tající sníh.
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012