Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahradní kalendář

Práce na zahradě v květnu

V květnu zkrátíme odkvetlé výhony dřevin kvetoucích časně na jaře - šeříku, zlatice a jiných Zásadně řežeme dříve, než začnou prorůstat nové výhony. Poprvé přistřiháme letorosty živých plotů.

V polovině května vysazujeme letničky do nádob i na záhony.

Na dobře odkvetlých broskvoních jsou plůdky velikosti hrachu, což je nejvhodnější čas ke zkrácení letorostů. Ponecháte dva až tři pupeny. V případě neplodnosti (např.: po zmrznutí květů) uděláme průklest meruněk i ostatních peckovin již nyní. Jahodník mělce okopejte, zbavte plevelů, podle potřeby zalijte a přihnojte minerálními hnojivy nebo dobrým kompostem. Rozrůstá se réví, a proto začneme s vylamováním letorostů, jakmile bude zřejmá květná násada – neplodné jsou přebytečné. Také prokypřete půdu okolo keřů do hloubky 5 až 10 cm a posekejte trávu v meziřadí.

Je vhodné období zmladit některé keře kvetoucí až v létě, případně keře ozdobné listy, například svídy. Chceme-li například u svídy bílé dosáhnout červené barvy výhonů, kterými ozdobí zahradu zejména v zimě, na sněhu, seřízneme keř až těsně nad zemí. Použijeme tzv. hlubokým zpětný řez. Za několik dní keřík obrazí a za měsíc už je kompatní.

Ochrana rostlin je důležitá v polovině května, kdy je třeba udělat druhý postřik proti houbovým rostlinám. Provádíme postřik jahodníku proti plísni šedé . Angrešty a rybízy prohlížíme a podle potřeby je ošetříme. Čekají nás také první postřiky pro plísni révové neboli peronospóře.

Likvidujeme plevele a sklízejí úrodu! Přihrnujeme zeminu k bramborám. A uvolňujeme záhony po ředkvičkách, raném salátu, pekingském a čínském zelí, rané hlávkové kapustě, černém kořenu a karotkách. A vyséváme salátovou čekanku, fazol keříčkový i tyčkový a hrách. Opakovaně vyséváme letní odrůdy květáku. Po „ledových mužích“ rychlené přesadíme na velké záhony tyčková i keříčková rajčata, okurky salátové i nakládačky, lilky, papriky a patisony nebo cukety.

Seřezané růže postřikujeme proti nepravému padlí, a jakmile se objeví mšice, ničíme je postřiky. Růže rovněž přihnojujeme. Abychom viděli co nejdříve první rozkvetlá růžová poupata tak je vhodné přihnojení již v květnu. Můžeme použít speciální hnojiva, ale úplně postačí použít univerzální Cererit, bohatý nejen na dusík.

Sledujeme rozkvétání jednotlivých druhů trvalek a skalniček. Příliš bujné udržujeme řezem, na prázdná místa můžeme vysadit vhodné let­ničky. Označujeme si příliš husté, stárnoucí a nekvetoucí trsy tulipánů a narcisů, které potřebují přesadit. Zálivkou a mírným přihnojením se snažíme udržet listy odkvetlých cibulovin co nejdéle zelené, protože se tak lépe vyvinou cibule. Je ideální pro výsadbu skalniček i trvalek. Vysazujeme předpěstované letničky a hlízy, jiřinek na záhony. Vyséváme dvouleté karafiáty, a náprstník.

V květnu se na skalce vyjímají zejména pozdně kvetoucí druhy cibulovin, některé skalničky a trvalky. Pomalu dokvétá žlutý kamzičník. Ozdobou je plnokvětá forma modřence arménského "Blue Spike", který barevně doplní pozdní plnokvěté světle růžové tulipány, například odrůda "Angélique". Do modro-růžové kompozice barevně zapadnou trvalky: hořec nízký, plamenky, hvozdíky, tařičky nebo zběhovec.

Nejvhodnějším časem pro výsadbu letniček do přenosných truhlíků je právě polovina měsíce května. Pro samotnou výsadbu si připravíme kvalitní substrát nebo vyzrálý kompost, pozvolna rozpustné hnojivo, které do zeminy rovnoměrně zapravíme, a zvolené květiny. Na dno truhlíku nasypeme obohacenou zeminu hnojivem.

Do trvalých nádob vysazujeme na léto letničky. Ideální je zkombinovat několik různých druhů. Před výsadbou si připravíme hrubší materiál, který poslouží jako spodní drenážní vrstva, střep nebo větší oblázek pro regulaci otvoru nádoby a substrát obohacený pozvolna rozpustným hnojivem. Nejprve umístíme střep, na něj nasypeme vrstvu drenáže, další vrstvou je část substrátu, následují rostliny doplněné zbylým substrátem.

Je vhodná doba pro napouštění koupacích nádrží.
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012