Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahradní kalendář

Práce na zahradě v lednu

Začíná nový rok. Zima ještě zdaleka není na ústupu a je potřeba připravit zahradu na příchod jara a taky se věnovat údržbě. I v lednu je na zahradě co dělat.

Při vhodném počasí děláme průklest a řez okrasných stromů a keřů.  Odstraňujeme všechny plané výhony, vyrůstající z podnoží očkova­ných nebo roubovaných dřevin. Pokud není sníh prohlédneme ploty, aby zajíci a drobná zvěř nemohli do zahrady a neprovedli nějakou škodu.

Spousta okrasných dřevin se  množí zimními řízky ( pustoryl, přísavník, ptačí zob, vrby, svídy).  Je vhodné období. Takto levně získáme nové přírůstky do naší zahrady. Uložíme je  svázané do svazků ve svislé poloze na chráněném venkovním stanovišti až do března a pak je vysadíme. A nebo je ihned zapícháme do hrnků a umístíme  do pařeniště.

Za mírného počasí čistíme trávníky, ve  kterých jsou vysazeny cibu­lové nebo hlíznaté květiny. A taky rozhazujeme kompost po záhonech a trávnících.

Setřásáme sníh, který muže rozlámat zvláště stále zelené rostliny a jehličnany. Při nedostatku sněhu a není-li zmrzlá půda, zalijeme okrasné stálezelené keře, jehličnany i listnáče. Rostlinám v nádobách za suchých zim doplňujeme vláhu.

Kontrolujeme stav uložených hlíz jiřinek a mečíků. Zjistíme-li plíseň, očistíme hlízy a uložíme je na sušším a vzdušnějším místě. Hlízy za­chvácené hnilobou spálíme.

Čistíme semena letniček trvalek z vlastního sběru. Můžeme začít s řezem a průklestem nejdříve u drobného ovoce (nikoliv však peckovin) a pokračujeme u přehuštěných a přestárlých jádrovin. Nejčasnější prací je nařezání kvalitních zdravých roubů jádrovin a peckovin, popřípadě řízků drobného ovoce pro zakořenění na jaře. Rány vzniklé řezem nebo mrazem zatřeme štěpařským voskem.

A nezapomeňme ani na užitečné ptáky, které je třeba celou zimu přikrmovat, aby zůstaly našimi stálými hosty i v době, kdy sbírají škůdce a potěšili nás svým zpěvem .Vhodné jsou vločky a olejnatá semena.


Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012