Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahradní kalendář

PRÁCE NA ZAHRADĚ V LILSTOPADU

Listopad znamená konec podzimu. Zahrada se v listopadu připravuje na zimní období, na období vegetačního klidu. Zima už je za dveřmi.

Přihrneme a zastíníme sestříhané růže, pokud jsme tak neučinili mi­nulý měsíc. Tvarujeme jehličnaté živé ploty. Obrýváme okrasné stromky a keře, aby mohly lépe využít zimní vláhu. V listopadu už zahradu zazimujeme, choulostivější rostliny přikryjeme chvojím, přidáme vrstvu mulče ke kořenům, nebo zasypeme střed keře opadaným listím nebo zeminou.

Dosazujeme poslední růže a jiné okrasné rostliny např. vytrvalé květiny a jehličnany. Přihrneme k nim zeminu s kompostem. Hustou výsadbou drobných dřevin můžeme založit živý plot. Také zde je důležitá dobrá zálivka, hlavně jehličnanů a stálezelených rostlin. Choulostivější rostliny na skalce chráníme proti mrazu chvojím nebo vrstvou listí. Úvazky stromkových růží uvolňujeme, kmínek ohýbáme, korunu přiháčkujeme k zemi a po zakrytí chvojím je nakopčíme.

Sekání trávníku v listopadu provádíme na 2 až 3 centimetry. Následně pak ošetříme trávník proti plevelům a mechu.

Chladné počasí vybarví okrasné kapusty a ty jsou nyní největší a ale taky poslední barevnou ozdobou naší zahrady v tomto roce. Ani mrazík neublíží jejich nádheře a navíc mohou být ozdobou v domácnosti i na talíři.

Ořežeme veškeré stonky trvalek, a jsou-li zdravé a bez-semene, po­užijeme je k zimnímu přikrytí, jinak je spálíme a popel dáme do kom­postu. Po prvních mrazech přikryjeme choulostivé skalničky chvojím nebo suchým listím. Hlízy mečíků a jiřinek uložíme v suchu v místnosti, kde nemrzne.

Listnaté stromy jsou již většinou bez listů. Listí, rozfoukané po celé zahradě průběžně shrabujeme, protože na spadaných listech bývají choroby a přezimují na nich škůdci. Spadané listí uklízíme a kompostujeme. Dokončíme práce, které jsme nestačili udělat v říjnu: volné záhony zryjeme na hrubou hroudu a rozvezeme na ně kompost. Trávník pokryjeme tenkou vrstvou zeminy nebo prosetého kompostu. Zkontrolujeme a opravíme opěrné konstrukce a úvazky stromků ke kůlům. Musí vydržet nárazy zimních větrů i váhu sněhu a námrazy. Vyprázdníme vodní nádrže a všechna potrubí.

Ovocnou část naší zahrady touto dobou vápníme. Nejvíce vápníku potřebují peckoviny. Mladé ovocné stromky přihnojte kompostem. Je třeba také důkladně a naposledy stromy a keře zalít, abychom zvýšili jejich odolnost proti mrazům, zejména pokud byl podzim sušší. Je též vhodná doba pro přesazování jádrovin a peckovin.

V listopadu uskladníme sklizené hlávkové zelí, mrkev a celer. Na záhonech můžeme ponechat zeleninu, která je odolná vůči mrazům (pórek, kadeřávek, růžičková kapusta). Část petržele můžeme ponechat na záhonech. Záhony se špenátem, polníčkem a kadeřavou petrželí řikryjeme vrstvou chvojí, aby je nepoškodil holomráz.

Nádoby pro vánoční a pozdější rychlení udržujeme vlhké, ale nepřeléváme. Po vyrašení (asi 1až 3 cm) je přeneseme na chladné, ale světlé místo.
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012