Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahradní kalendář

Práce na zahradě v říjnu

Je říjen a tak jsme uprostřed podzimu. Začínáme s úklidem a zabezpečením celé zahrady před zimou. Tyky ještě sklízíme úrodu. Ale i tak naše zahrada může ještě ukázat krásu květů některých letniček i trvalek.

V tomto měsíci stále více opadává listí z ovocných stromů. Je vhodná doba na novou výsadbu a přesazování nejenom ovocných stromků a keřů, ale i okrasných dřevin a jehličnanů. Listnaté dřeviny, které již shodily list, můžeme vysazovat. Před výsadbou kořeny namočíme zhruba na půl dne do čisté vody, upravíme délku kořenů a zasadíme do půdy. Kmínek ihned připevníme ke kůlu, přiměřeně seřízneme a dobře zalijeme.  Pokud je to potřebné zabezpečíme jej proti okusu zvěří. Ještě před zimou je třeba stromky a keře nakypřit a přihnojit, nejlépe kvalitním kompostem.

Kořeny přesázených dřevin přikryjeme listím, lesní hrabankou nebo rašelinou. Důkladně prolijeme půdu vodou u všech jehličnanů a stálezelených dřevin, aby měly přes zimu dostatek vláhy.

Dokončíme přesazování trvalek a vysazování tulipánů.

Nevyzrálé výhony růží odstříháme, dlouhé zkrátíme. Koncem měsíce keře přihrneme a lehce zastíníme chvojím. V říjnu je nejvhodnější doba k vysazování růží. Stromkové růže připravíme na zimu. Korunky stáhneme, ohneme a přikryjeme kyprou zemí.

Sklízíme hlízy jiřinek a necháme je' na vzdušném místě zatáhnout a dobře oschnout. Záhony vysazených dvou letek nakypříme a vyčistíme. Skupiny trvalek a skalku vyplejeme a vyčistíme. Neuhodí-li ještě mráz, kvetou jiřiny, chryzantémy, astry a slunečnice. Záhony s odkvetlými letničkami již zrušíme a přidáme kompost, přeryjeme je a připravíme na příští sezónu. Končíme s výsadbou dvouletek. Vybíráme z půdy cibule a hlízy choulostivějších květin: mečíků, begónií, dosen, montbrécií, sperkelií a jiných. Po oschnutí je očistíme a dobře označené uložíme.  Zahrada nemusí odkvétat s koncem léta. Je spoustu letniček i trvalek, které kvetou až po prvních mrazíků.  Vhodné jsou především hvězdice (Aster), jiřinky a taky dnes moderní okrasné kapusty, které zdobí zahradu dokonce i v zimě.

Je období hlavní sklizně jádrovin, především jablek. Z důvodu trvanlivosti ovoce česáme a třídíme velice pozorně. Ze záhonů už sklízíme všechnu kořenovou a pozdní košťálovou zeleninu. Natě, například petržele, celeru, libečku, sušíme jako léčivky na koření a nebo je zamrazujeme. Obvykle v první dekádě října vysazujeme ozimé odrůdy česneku.  Do skleníků a fóliovníků přesazujeme zimní saláty z předchozích výsevů.

Trávník na zimu posekáme, aby nevyhníval. Vypustíme vodu ze všech nádrží. Je čas ke koupi a nebo výrobě krmítek pro ptáčky.
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012