Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahradní kalendář

Březen, za kamna vlezem.“ říká pragnostika. Nicméně letos už zima asi neudeří. A tak zahrada volá. Neboť v březnu bychom měli být v očekávání příchodu jara a s tím souvisejícími pracemi venku.

Nejdříve zjistíme škody, které napáchal mráz na dřevinách a silně poškozené části odstra­níme. Důkladně zalijeme jehličnany, zejména když byla velká zima. Chrá­níme stálezelené keře před přímými slunečními paprsky, které v této době mohou, škodit víc než mráz.

Začínáme s jarním řezem růží. A taky vysazujeme nové sazenice růží. Se­říznuté keře a starší růže pohnojíme. Přihnojíme rovněž trávník. Pročistíme a prostříháme popínavé rostliny. A co skalka? Když přešly mrazy, upevňujeme ve skalce rostliny vytažené mrazem a doplníme zem kolem polštářovitých skalniček.

Dokončete řez angreštů a rybízu, ale s řezem mladých ovocných stromků a stěn počkejte raději až na duben ( a peckoviny řežte až po vyrašení lístků nebo po odkvětu ). Krátké a nedorostlé výhony maliníku a ostružníku odstřihněte u země, ostatní zkraťte asi na 120-140 cm.

Je čas pro pěstování rychlené a rané zeleniny pod zakrytými záhony a ve skleníčcích systémem směsných kultur (například mezi řady salátů vysejeme ředkvičku, kterou sklidíme než saláty vyrostou). Pokračuje i volný výsev otužilejších druhů a odrůd (mrkev, černý koře, pažitka, petržel, ředkvičky a špenát). Nezapomeneme na choulostivější zeleniny (cukety, patisony, rajčata, okurky, květáky), které vyséváme do truhlíku či jiných nádob k předpěstování a pozdějšímu přesázení.

Vyčistíme a upravíme skupiny trvalek a jarních Obrázek zahrada na jařecibulovin. Pokud budou ještě noční mrazy přikrýváme rašící rostliny chvojím. Obrýváme keře a skupiny vyšších trvalek. Nikdy však nevyhrabáváme pod křovinami loňské listí, kde jsou vysazeny sněženky nebo ladoňky, protože by se nemohly rozmnožovat. Provádíme hnojení výsadeb. Okrasným rostlinám prospěje zarytí uleženého kompostu a hnoje.

Pokud půda vykazuje kyselou reakci pak ji vápníme. Je rovněž vhodná doba pro postupné vápnění trávníku. Tím zneutralizujeme půdu a zabráníme tak růstu mechu v trávníkovém porostu. Koncem března až počátkem dubna  nově osejeme nehezké vyšlapané oblasti a všechna holá místa v trávníku, které vznikly např. vlivem trávníkové plísně po proběhlé zimě.

Objevuje se první plevel, proto vypleté plochy vysteleme mulčem. Pokračujeme s výsadbou, nejdříve vysazujeme prostokořené dřeviny. Husté skupiny sněženek a talovínů rozdělíme až po odkvětu, ale dříve než zatáhnou listy.

Vyséváme letničky pro předpěstování: hledík, všechny astry, letní fialy, jednoletý čínský karafiát, kokardu, slaměnku, fialu, jednoletou plamenku, šruchu, závtah, sporýš a ostálku.
1  
2  
3  
4  
5  
..  
10  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012