Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahradní kalendář

Je prosinec - začátek zimy. „Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš“. Není ovšem pravdou, že v zimně není na zahradě co dělat. I v zimních měsících je nutné se zahradě věnovat.

Za mírnější zimy můžeme začít s průklestem okrasných dřevin. Kopeme jámy pro jarní výsadby.

Pokud není sníh prohlédneme ploty, aby zajíci a drobná zvěř nemohli do zahrady a neprovedli nějakou škodu. Pravidelně kontrolujeme uložené ovoce a zeleninu. Je čas na opravu nářadí. Nezapomeňte ani na užitečné ptactvo, které je třeba celou zimu přikrmovat, aby zůstalo našimi stálými hosty i v době, kdy sbírají škůdce. V ovocné zahradě by jste měli oškrábat starou a odlupující se kůru, mechy a lišejníky z kmenů stromů a odstranit ze stromů plesnivé a seschlé plody. Tyto zbytky spálíme, protože by mohly být na jaře zdrojem nebezpečných plísní. Z ovocných stromů můžeme nařezat rouby jádrovin, peckovin i drobného ovoce pro jarní roubování.

I v zimně máte na zahradě úrodu. Příkladem je petržel kadeřavá, kapusta růžičková, špenát, pórek, kadeřávek, špenát, cibule sibiřská, hlíva ústřičná a zimní salát. Zkuste také vysévat řeřichu zahradní, zdroj vitaminu C. Vystačíte i s miskou za oknem na teple a světle a vrstvičkou zvlhčené buničité vaty. Osivo klíčí dva dny a nať vyroste za týden asi pět centimetrů. Další zdroj vitamínů si můžete zajistit odkopnutím drnu pažitky a zasazením do květináče umístěného na okno. I v zimních měsících máme tak po ruce čerstvou pažitku.

U růží přihrneme všechna očka, na které výhony zjara sestřihneme. Ke kořenům parkových růží přihrneme listí. Zmlazujeme přestárlé okrasné keře. Důležité je včas stáhnout koruny okrasných dřevin. Nadbytečný sníh musíme setřásat zvláště pak u jehličnanů. Tuje a vysoké jalovce je vhodnější je vhodnější opatrně ovázat, aby se nezohýbaly pod tíhou sněhu.

Citlivější okrasné rostliny musíme mírně zastínit nebo zakrýt vhodným materiálem. Jde především o Kalmiu, Cryptomeriu, Abies Grandis, některé pivoňky, hortenzie, z cibulovin některé lilie a tulipány, ale i trvalky sázené na podzim. Pokud ovšem Obrázek zazivováníleží přiměřená sněhová pokrývka, není přikrývání nutné. Květinám v bytě dopřejeme buď vegetační klid, nebo naopak je udržujeme ve vegetaci.

V době, kdy povolí mrazy, doplňujeme vláhu k rostlinám v nádobách a za suchých zim také jehličnanům a stálezeleným keřům na zahradě. Zálivku přizpůsobíme druhu rostlin. Spíše se osvědčilo zalévat méně než přelévat. Čím je místnost chladnější a rostlina má méně světla, tím potřebuje méně vody.

Kontrolujeme stav uložených cibulí a hlíz (jiřinky a mečíky). Nemocné odstraníme, aby se nešířila hniloba nebo plíseň.

Za příznivého počasí rozhazujeme po záhonech a trávnících kompost.

Pozor! Chodníky na zahradě v žádném případě nesypeme solí, ale použijeme např. písek.
1  
..  
8  
9  
10  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012