Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Přehled některých rostlin

Rostlina března: Krokus


Rostlina března: Krokus

Jednou z prvních jarních květin je krokus (Crocus). Krokusy (dřívější český název kročec se prakticky neujal) nejlépe prospívají na slunném místě s lehkou, propustnou půdou, dobře se však přizpůsobí i polostínu, pokud není půda příliš mokrá. Aby jejich krása naplno vynikla, vysazujeme vždy do skupin, nejlépe stejných barev, jak to ostatně radí i Josef Vaněk ve své knize Nejkrásnější ozdobou zahrady jsou pereny z roku 1925: „Třebaže se vyjímají krásně také ve směsi, přece nesmíme možnosti té zneužívati a vždy voliti barvy, které se k sobě hodí; nejlepšího dojmu dosahuje se, když jednotlivé druhy nebo barvy sázíme v samostatné shluky, při čemž mohou ojedinělé cibulky, jakoby nahodile do skupiny jiné barvy vnikati.“
Krokusy ozdobí okraj keřového záhonu, prázdná místa trvalkového záhonu, rabata, okraje cest, skalky. Cibulky přesazujeme na začátku léta, asi jednou za tři roky. Protože stará hlíza po odkvětu odumírá a nad ní vzniká nová s dceřinými hlízkami, vybereme pro další výsadbu pouze největší cibule a uložíme je přes léto v dobře větrané místnosti s teplotou kolem 15oC.
Z druhů, které kvetou na jaře, se nejčastěji pěstuje velkokvětý krokus jarní (Crocus vernus) – jeho různé odrůdy mají bílou, modrou a fialovou barvu nebo dvojbarevné žíhání. Velkokvětý Crocus flavus kvete výhradně žlutě a často se používá pro rychlení. Většina velkokvětých zahradních krokusů pak vzniká křížením těchto dvou druhů. Protože žluté druhy zpravidla vykvétají dříve, je vhodné vysadit je na polostinná místa, kde se jejich růst o trochu zpozdí.

Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012