Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Přehled některých rostlin

Rostlina června: Plamének


Rostlina června: Plamének

Popínavé plaménky (Clematis) patří mezi našimi zákazníky mezi nejoblíbenější rostliny. Opěrné zdi, pergoly, treláže a další opěrné prvky v zahradě jsou jako stvořené pro zahalení jejich bohatými květenstvími. Nabízíme je v různých kultivarech kvetoucích od čistě bílou přes růžovou, červenou, fialovou až po čistě modrou, v nejrůznějších kombinacích barev, jednoduché i plnokvěté. O nákupu by kromě vzhledu měly ale rozhodnout také nároky, zejména rozdílné ošetřování vzhledem k řezu a velikosti plně vyvinutých rostlin.
Plaménky lze podle způsobu ošetřování, respektive řezu rozdělit na tři skupiny. Do první patří rostliny, které řez nevyžadují a dorůstají do velkých výšek. Patří sem například Clematis montana dorůstající až do výšky patnácti metrů, nebo Clematis alpina a další. Druhou skupinu tvoří plaménky vyžadující jen částečný řez, protože kvetou na dvouletém dřevě. Pokud bychom je v prvním roce zkrátili až u země, nepokvetou. Zástupcem této skupiny je například kultivar ´Nelly Moser´. Plaménky, které vyžadují řez až na půl metru od země, kvetou na jednoletém dřevě a jsou v kvetení pozdnější, patří do třetí skupiny. Mezi nejznámější kultivary této skupiny patří kultivar ´Ville de Lyon´. Obecně však prořezáváme druhy raně kvetoucí po odkvětu, pozdnější druhy brzy na jaře.

Rostliny prosperují na východní nebo západní straně zdí a jiných opěrných prvků, kde bychom jí měli zajistit takové podmínky, aby měla „hlavu v slunci a nohy v chládku“. Plaménky mají rády poměrně značné množství organického materiálu na kořenech, podobně jako růže. Vyhovuje jim půda drobtovitá, propustná, vápenitá až kyselá. Za sucha je nutná vydatná zálivka, zvláště u rostlin rostoucích na sluncem exponovaných místech například u zdí staveb.
Více informací najdete v letním vydání našeho časopisu TIP, který získáte zdarma v kterémkoli zahradním centru našeho sdružení.

Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012