Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Přehled některých rostlin

Rostlina dubna: Japonské sakury


Rostlina dubna: Japonské sakury

Ještě než v českých višňovkách rozkvetou třešně, na nichž si začátkem léta kromě nás pochutnají také špačci, předběhnou je jiné třešně, které jsou domovem ve východní Asii a které většinou známe pod názvem sakura (Prunus).
Druhy a kultivary nabízené v zahradních centrech kvetou většinou před rašením listů nebo současně s ním, což jednoznačně zvyšuje efekt kvetení – stromy a keře jsou květy doslova obsypány a dřevo větví se pod záplavou květů takřka ztrácí. Většina druhů začíná kvést v dubnu a podle vývoje počasí trvá hlavní doba kvetení až do května.
Kromě těžkých, jílovitých a zamokřených půdách se sakurám daří takřka v každé zahradní půdě. Důležitější je však stanoviště – chceme-li se dočkat skutečně bohatého kvetení, je třeba sakury vysazovat na slunečná, případně lehce zastíněná místa. Na nevhodném stanovišti kvetou jen velmi slabě nebo dokonce vůbec.Všechny druhy přečkávají zimu v našich podmínkách bez větších problémů, i když budou vděčné za místo chráněné v zimě před mrazivými větry.

Ani na ošetřování po výsadbě nejsou sakury nijak náročné. Kromě mandloně (Prunus triloba), u níž je třeba po odkvětu poměrně hluboko seříznout letorosty, sakury řez nevyžadují.
Náš tip: Některé méně vzrůstné sakury lze bez problémů pěstovat i v nádobě. Například Prunus campanulata ´Okame´ dorůstá výšky jen kolem 150 cm. Velmi pěkně vypadá s jarní podsadbou macešek.

Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012