Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Přehled některých rostlin

Rostlina dubna: Mahonie cesmínolistá


Rostlina dubna: Mahonie cesmínolistá

V dubnové zahradě se bude krásně vyjímat keř s kožovitě lesklými, tmavě zelenými listy, na jejichž pozadí bude svítit ostře žluté květenství. Taková je mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium), stálezelený keř dříve hojně využívaný ve smutečních vazbách, který se dostal do okrasných zahrad díky celoročnímu efektu, který zahradě přináší. Na jaře ji zdobí žluté vonné květy, později upoutá svými atraktivními modročernými plody připomínajícími hrozny vinné révy a temně červeným podzimním zbarvením listů.
Rostlina je celkem nenáročná, vyhovuje jí v chladnějším klimatu slunné stanoviště, v nížinách se spokojí i s polostínem až stínem, pokud je vysazena v dobře propustné a živné půdě. Mahon se množí oddenky, řízkováním nebo semeny. Rostlina se uplatní jako půdopokryvná dřevina nebo ve formě nižších stálezelených živých plotů.
Pozor - celá rostlina je jedovatá. Paradoxně nejméně jedovatých látek je v modrých bobulích, které ovšem chutnají ptákům, takže je roznášejí do okolí, kde rostlina zplaňuje.

Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012