Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Přehled některých rostlin

Rostlina listopadu: Pokojové orchideje


Rostlina listopadu: Pokojové orchideje

Mezi pokojovými rostlinami atraktivními svým květem zaujímají orchideje v poslední době stále významnější místo. Ačkoli jde o druhy pocházející z tropických a subtropických oblastí, jimž můžeme v našich podmínkách zajistit odpovídající prostředí pouze ve sklenících, najdeme mezi nimi druhy, které lze s úspěchem pěstovat i v běžném interiéru.
Ke svému správnému růstu a dlouhému kvetení potřebují orchideje především vysokou vzdušnou vlhkost. Důležité je pak dodržení období vegetačního klidu a poměrně dlouhý světelný den, okolo 12 až 15 hodin. Proto jim v zimních měsících uměle přisvěcujeme. Pěstovat můžeme druhy určené do chladnějších místností, například Dendrobium, Paphiopedilum či Coelogyne, nebo do místností s mírnou teplotou – Laelie. Teplejší stanoviště vyhovuje orchideji Phalaenopsis, Vanda, Cattleye a některým Dendrobiím. Vysokou vzdušnou vlhkost můžeme zajistit dvěma způsoby: buď pravidelným rosením, nebo postavením nádoby s květinou na oblázky ponořené částečně ve vodě v misce. Zálivka závisí na druhu, dodávka vláhy však musí být v každém případě rovnoměrná. U mnoha druhů orchidejí se pouze namáčí kořenový bal, nechá se důkladně okapat a vrátí se do druhého, krycího květináče. Tyto druhy totiž přijímají vláhu svými epifytními kořeny, proto se pěstují ve speciálním substrátu připomínajícím drcenou kůru.
Svůdnou orientální kráskou je orchidej Cymbidium, která pochází z jihovýchodní Asie. Je nenáročná na péči, stačí jí pouze světlé stanoviště a jednou za měsíc ponořit kořenový bal do vody. Kvete po dobu dvou až třech měsíců. Reprezentativní Phalaenopsis se snadno pěstuje i v našich podmínkách, má překrásné květy, které připomínají odpočívajícího motýla. Se správnou péčí může tato nevšední orchidej kvést až třikrát do roka. 
Phalaenopsis kvete velmi dlouho. Po odkvětu pouze odstřihneme vrcholovou část stonku nesoucího květenství – z nejvyššího pupenu pak vyrazí nový výhon, na němž se brzy vytvoří nové květy.

Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012