Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Přehled některých rostlin

Rostlina října: Ozdobnice čínská


Rostlina října: Ozdobnice čínská

Ačkoli okrasné trávy byly dlouho považovány pouze za trochu ušlechtilejší plevel a jejich častějšímu používání v zahradách bránil právě jejich příliš obyčejný vzhled, od poloviny minulého století patří k nepostradatelné "výbavě" každé zahrady. To, co bylo dříve jejich nedostatkem, dnes naopak patří k přednostem: filigránní růst, absence příliš nápadných barev a zejména jejich významná dekorativní funkce v době, kdy se zahrada připravuje ke spánku. V našich zahradních centrech si můžete právě v této době vybrat z bohatého sortimentu okrasných travin, z nichž si dnes představíme ozdobnici čínskou - Miscanthus sinensis.
Statná, až dva metry vysoká vytrvalá travina pochází z jihovýchodní Asie. Latinský název odkazuje na skutečnost, že květenství vyrůstají přímo z tenkých stonků (miskos = stonek, anthos = květy). Úzké rákosovité listy mají převislý růst, květy jsou roztřepené, uspořádané v péřovitých latách a objevují se teprve na začátku září. Do plného květu dospívá ozdobnice právě v říjnu, kdy její květy získávají bronzovo-fialovou barvu a začínají se vybarvovat také listy.
Všechny druhy ozdobnice raší poměrně pozdě, nejčastěji až v průběhu května. V našich zahradních centrech vám nabízíme druhy a kultivary spolehlivě mrazuvzdorné, přesto může být ve vyšších nadmořských výškách účelné zimní zakrytí. Naopak v nížinách dokáže ozdobnice, jak už její název sám napovídá, zdobit zahradu po celou zimu, pokud její stonky nepadnou za oběť těžkému sněhu. Teprve na jaře je třeba uschlé stonky seříznout až těsně u země, aby se k trsu dostalo světlo a rostlina mohla začít rašit. Podobně jako většina trav se ozdobnice rychle rozrůstá, takže pokud ji pěstujeme například v trvalkovém záhonu, bude třeba jednou za čas trs vyjmout ze země a rozdělit, případně omezovat v rozrůstání odrýpnutím, obojí pouze na jaře. Jedinou podmínkou pro zdárný růst je slunná poloha - v polostínu ozdobnice špatně kvete a na stinném místě neporoste vůbec. 
Zatímco některé kultivary ozdobnice čínské pěstujeme pro jejich nápadná a velmi dekorativní květenství (´Kleine Fontaine´, ´Kaskade´, ´Malepartus´, ´Goliath´, ´Silberfeder´ aj.), hlavní devizou jiných je dekorativní olistění. Kultivary jako ´Variegatus´, ´Zebrinus´nebo ´Strictus´ mají listy více či méně panašované nebo protkané žlutou či bílou linkou.
A jejich využití? Velmi pěkně vyniknou jako solitéry, tedy při samostatatné výsadbě, nejlépe na neprůhledném pozadí, např. před zdí, dřevěným plotem nebo na pozadí jehličnanů. Kvetoucí kultivary se velmi dobře hodí také do záhonů trvalek s podzimním kvetením - hvězdnic, listopadek, případně do sousedství nižších dřevin s dekorativním podzimním olistěním.

Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012