Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Přehled některých rostlin

Rostlina srpna: Záplevák


Rostlina srpna: Záplevák

Kdo ví, proč dostala tato nádherná trvalka pozdního léta tak hanlivé české jméno. Helenium je nepostradatelnou součástí každého trvalkového záhonu, protože rozkvétá až koncem léta výrazně žlutými, okrovými až cihlově červenými květy, které jsou dekorativní i po odkvětu. Rostlina dorůstá výšky nad jeden metr (podle kultivaru), má poměrně silné stonky, které se větví až v horní třetině. Vyšší kultivary v průběhu kvetení shazují olistění dolních částí, proto je vhodné záplevák doplnit předsadbou nižších trvalek.
Záplevák pěstujeme na plně osluněném stanovišti s kyprou, pravidelně zavlažovanou půdou, velmi vděčné jsou za přihnojení na jaře a těsně před rozkvětem. Vyšším kultivarům je třeba zajistit vhodnou oporu. Každé tři až čtyři roky je vhodné rozrostlé exempláře vyjmout, rozdělit a znovu vysadit, aby lépe kvetly. Odstraňování odkvetlých květů sice prodlouží kvetení, zároveň se ale připravujeme o zajímavou dekoraci podzimní a časně zimní zahrady.
Všechny kultivary jsou vhodné zejména do trvalkových záhonů. Kombinujeme podle doby kvetení konkrétní odrůdy, nejčastěji s plamenkami, zlatobýlem, omějem, hvězdnicemi a dalšími pozdě kvetoucími trvalkami.

Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012