Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Přehled některých rostlin


Rostlina března: Čemeřice

V žádné zahradě by neměli chybět poslové jara, jejichž květy neodvratně předznamenávají konec zimy. Čemeřice (Helleborus) je právě jedním z takových poslů, i když některé její druhy rozkvétají už v prosinci nebo lednu. V našich podmínkách se však s bílými, růžovými až purpurově červenými květy můžeme setkat většinou na přelomu února a března.

Čemeřice jsou domovem v řídkých listnatých lesích, v zahradě se tedy uplatní v polostinných trvalkových partiích, na okrajích keřových záhonů a pod stromy, jejichž korunami částečně prochází světlo. Na slunečném stanovišti mohou trpět popálením ostrým jarním sluncem. Z podzemních plazivých rhizomů vyrůstají tuhé, tmavě zelené listy a od února do dubna také květy s velkými kališními lístky, které vytrvávají i po odkvětu.

V našich podmínkách se nejčastěji pěstují čemeřice černá (Helleborus niger) s čistě bílými květy, která kvete někdy již v prosinci. Jde o velmi vytrvalou rostlinu vytvářející bohaté trsy, která dobře roste zejména v propustné půdě.

Zcela jiný vzhled i barvu květů má čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus). Tento druh dosahuje výšky kolem 50 cm, má hluboce dělené, tmavě zelené listy, které bez problému přezimují. Květy jsou žlutozelené, zpočátku nenápadné, později výrazně světlejší než listy. Právě pro barvu květů je tento druh poměrně cennou rostlinou.

Křížením mnoha dalších druhů rostoucích na Kavkazu, v Malé Asii i Evropě vznikla celá řada zajímavých hybridů s temně červenými, růžovými, žlutými i různě panašovanými květy. Například kultivar ´Atrorubens´má květy purpurově červené, ´Burgunder Blut´ tmavě purpurové, ´Sirius´ žluté či ´Taurus´ narůžovělé.

Pěstování čemeřic je velmi jednoduché – svědčí jim totiž nerušený růst v polostínu a stínu a občasné odstranění odumřelých listů. Protože dělení trsů je pomalé a výsev semen poměrně zdlouhavý, i když nikoli nemožný, doporučuje se nákup sazenic v zahradnickém centru.

Pozor: semena jsou jedovatá pro děti a osoby trpící srdečními potížemi.

 

Design by Jozef Pataky
1  
2  
3  
4  
5  
..  
10  
20  
21  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012