Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Rok zahrádkáře

Sazenice


Leden na zahradě
Přestože je teprve leden, každý správný zahrádkář ani v tomto období nezahálí a pilně se připravuje na nadcházející jarní sezónu. Již nyní je potřeba si rozmyslet, co všechno budeme po celý rok s naší zahradou podnikat a nejen to, musíme již také aktivně některé nezbytné přípravné a udržovací zahradní práce na naší zahradě provádět.
Vzhledem k tomu, že obvykle v tomto období bývá hodně sněhu, měli bychom pravidelně z větví stromů a keřů setřásat těžký mokrý sníh. Odhrnujeme též sníh z cest a cestiček a můžeme jej ponechat pod korunami stromů, protože tím chráníme kořeny před silnými mrazy. (Platí i pro měsíc únor).
Nechoďte v této době po promrzlém trávníku, mohl by se poškodit. (Platí i pro měsíc únor).
Citlivé venkovní rostliny musíme nyní ochraňovat před mrazem a větrem. Chránit musíme především stálezelené rostliny jako jsou keře, pěnišníky či azalky a také choulostivější trvalky pomocí zástěn a chvojí. Průběžně je kontrolujeme během celého zimního období.
Kontrolujeme a dle potřeby přitlačujeme a znovu upevňujeme rostliny, které nadzdvihl mráz nebo nárazový vítr. Nízké rododendrony nastýláme slámou, borkou a pilinami.
Je-li silné sluneční záření, chráníme stálezelené listnaté keře chvojím nebo slámou před osluněním. (Platí i pro měsíc únor).
Část hladiny ve vodních nádržích nezapomínejme celé zimní období udržovat bez ledového příkrovu.
Pokud jsme měli o Vánocích doma živý vánoční stromek v nádobě, nastal čas, abychom jej vrátili pomalu zpět na zahradu. Nejprve však rostlinu přemístíme na čas přechodně do chladnějších prostor a teprve na jaře ji vyndáme ven. (Rostlinu necháváme na přechodném místě ještě v měsíci únoru až březnu).
Nezapomeňme si objednat a nakoupit včas potřebná semena, trvalky, cibule a hlízy rostlin. Dobře si rozmyslete a propočítejte množství, které budete potřebovat, abyste později v sezóně neřešili přebytek či naopak nedostatek rostlinného materiálu. (Platí ještě pro měsíc únor).
V době oblevy kontrolujeme skalku, protože hromadící se voda z tajícího sněhu by mohla poškodit suchomilné rostliny. Vodu z exponovaných míst opatrně odvádíme. (Platí i pro měsíc únor).
Toto období je vhodné také pro všechny nutné opravy dřevěných opěr, pokud zde rostliny ještě nerostou. Též opravujeme oplocení a chrániče na kmenech stromů, zamezíme tím případnému poškození rostlin zvěří. (Platí i pro měsíc únor).
Kontrolujeme a případně opravujeme veškeré nepostradatelné zahradní náčiní, které budeme v nadcházející sezóně potřebovat.
Ze stromů můžeme opatrně odstraňovat starou borku, mechy a lišejníky.
Design by Jozef Pataky
1  
2  
3  
..  
10  
..  
15  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012