Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Rok zahrádkáře

Březen v zahradě (1)

Brzy zjara je nejvyšší čas vypracovat plán ochrany rostlin proti chorobám a škůdcům. Platí, že včasná prevence ušetří čas i finance při následné likvidaci již započaté škody. Pokud jsme se rozhodli samostatně si namnožit některé rostliny - roubujeme, hřížíme a oddělujeme z přerostlých matečnic. Zatímco nevýhodou nastupujícího jara je množství práce na zahradě, kreditem je fakt, že jsme odpočatí a natěšení do práce na zahradě po zimním lenošení. Proto sázíme, přihnojujeme, stavíme, natíráme, stříháme.

Klíčové práce:
1.Vegetativní množení okrasných dřevin.
2.Příprava půdy před výsadbou i výsevem.
3.Ochranný postřik proti savým škůdcům.
4.Přihnojení stromů a keřů.
5.Výsadba dřevin koncem měsíce.

Základní kroky při výsadbě dřevin.
Protože většinu dřevin pěstujeme na jednom stanovišti více let, klademe důraz na důkladné zpracování půdy. Podle velikosti sazenice vykopeme jámu o hloubce 40 až 60 cm. Šířka má odpovídat hloubce. Nikdy nevysazujeme dřeviny mělčeji než byly ve školce. Ke kořenům přidáme ornici vylepšenou rašelinou, která je zvláště vhodná pro jehličnany a stálezelené vřesovištní rostliny. Jehličnany vysazujeme mírně narašené zásadně s nepoškozeným kompletním kořenovým balem.

Kůly a úvazky kmenů.
Než se stromy a keře olistí, zkontrolujeme kůly a úvazky, které nerozlučně patří k ovocným stromům na slabších podnožích, ale také k mladým keřům a okrasným dřevinám na kmínku. Kůl zatloukáme ještě před výsadbou, a to z jižní strany, aby chránil kmínek před prudkým jarním sluncem. Kůl pořizujeme hladký a rovný, aby neodíral kůru stromu. Povrch kůlu impregnujeme. Úvazek ke kůlu těsně po výsadbě je volný, pevně se přiváže pozdě na jaře, až když půda slehne. U starších úvazků kontrolujeme, zda se nezařezávají do kůry.

Jak zlepšit zahradní zeminu.
Základní vlastnosti zeminy jako je struktura, propustnost, úrodnost a pH ovlivníme řadou zásahů. Strukturu a provzdušnění půdy upravíme rytím. Do těžkých jílovitých půd přidáváme pro zlepšení hrubý písek a štěrk, čímž upravíme nejen strukturu, ale i propustnost. Úrodnost zlepší přidaná organická hmota, zaryté zelené hnojení, kompost, hnůj nebo mulč v podobě zkompostované kůry a kokosové drtě. Kyselejší pH půdy zajistíme přídavkem rašeliny, která prospívá písčitým půdám. Jílovité půdy naopak vápníme pro docílení zásaditosti.

Nabroušené ostří sekačky.
K časným jarním zásahům do travního porostu patří první seč, která zarovnává délku stébel a stimuluje rostliny k zintenzivnění růstu a zahuštění trsů. Bez nabroušeného ostří je však každá práce marná, roztřepené konce stébel nevypadají dobře a zpomalují vývoj rostlin. Pokud chceme ostří břitů nabrousit svépomocí, brousíme jednostranně pod úhlem ostří cca 45 stupňů nejlépe stolní kotoučovou bruskou, případně pilníkem. Následně se ujistíme, že jsme zpětnou montáž nože provedli správně. Matice na upevňovacích závitech musí být důkladně utažena. Pod maticí nesmí chybět pérová podložka, jinak hrozí při sekání uvolnění nože.

Výsadba do dlažby a štěrbin.
Rozbité či uvolněné dlaždice nebo cihly či kameny v zídce můžeme nahradit výsadbou půdopokryvných rostlin, které svými tvary, barvami a vůní roztříští jednotvárnost i ostré linie plochy. K výsadbě používáme kobercové a keříčkové rostliny. Výhodné je použití méně náročných druhů - skalniček, sukulentů, bylinek a také sezónních letniček. Prohlubeň pod cihlou vyplníme před výsadbou zeminou obohacenou kompostem a hnojivem. Podobně postupujeme i v případě štěrbin mezi kameny a u cihel v zídkách.

Předjarní partie.
V předjaří, ještě než zahradu vyšperkují svěže zelené, právě narašené listy okrasných dřevin, ozdobí záhony rostliny se zaručeným předjarním efektem. Z bylinek poslouží šalvěj, která si po celý rok udrží zelené či panašované listy. Z dvouletek osvěží záhony květy macešek a sedmikrásek. Mezi trvalkami nezklamou čemeřice a různobarevné květy prvosenek. I v cibulovinách je velký výběr - sněženky, kosatčíky, bledule a šafrány doplňují hlaváčky a talovíny. Květem ozdobných dřevin je také celá řada - vřesovec, jasmín, lýkovec, zimnokvět, vilín, masoplod, některé pěnišníky, plaménky, zimolezy a kaliny.

Přirychlování mečíků.
Abychom dosáhli dřívějšího kvetení, vysazujeme hlízy mečíků v bytě do truhlíku. Koncem dubna pak mírně narašené mečíky přesazujeme na záhon. Rostliny nesmíme nechat narašit příliš, došlo by k horšímu ujímání na záhonu a listy by žloutly. Na záhony vysazujeme narašené mečíky v době, kdy nehrozí teploty okolo nuly. Stejné teplotní poklesy v horních vrstvách půdy mečíkům také škodí. V truhlíku i na záhonu preferují mečíky propracovanou hlinitopísčitou půdu s dostatkem základních živin. Na dostatek živin poukazují bohaté květy.

Péče o pivoňky.
Pivoňky a některé další trvalky obtížně snášejí přesazování, následkem čehož i několik let po sobě nekvetou. Zejména pivoňky čínské a stromkovité jsou velmi choulostivé. Na jaře nezapomeneme vyřezat z nitra keříků staré odumřelé dřevo na krátký čípek. Na odumřelých částech v nitru rostliny přezimují sklerocia plísně šedé (Botrytis paeoniae), která bývá zejména u stromkovitých pivoněk příčinou uvadání celých květonosných prýtů těsně před květem.

Jedovaté bobule pokojovek.
Některé pokojové rostliny atraktivní svými plody mohou představovat hrozbu v podobě ozdobných jedovatých bobulí. Například nertera (Nertera granadensis), nízká polštářovitá rostlina s drobounkými světle zelenými lístky. Zatímco zelenožluté kvítky jsou zcela nenápadné, lákavé oranžové plody - jedovaté bobule se na rostlině vybarvují v srpnu a vytrvají na ní několik měsíců. Podobně jedovaté jsou červené bobule klímanu (Ardisia) a lilku paprikového (Solanum capsicastum), jehož bobule se zbarvují bíle, žlutě, oranžově a červeně. Snadno se zamění s okrasnými a jedlými papričkami.

Opadavé jedovaté dřeviny v zahradě.
Jírovec žlutý má jedovaté plody, květy křivouše zas při dotyku způsobí u citlivých osob podráždění pokožky. V celé rostlině čilimníku metlatého je obsažen nervový jed způsobující ochrnutí. Smrtelně jedovaté je pozření plodů lýkovce, jedovatá je však celá rostlina. Celé rostliny většiny druhů kručinky způsobují zvracení, horečky, kožní vyrážky a omezují dýchání. I zimolez pýřitý a černý, řešetlák počistivý, kalina obecná a tušalaj působí vážné obtíže. Pámelník bílý dráždí pokožku a způsobuje při pozření trávicí potíže.
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012