Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Rok zahrádkáře

Zimní keře.
Představme si zahradu plnou květinové vůně po celý rok. Takový komfort si můžeme v zimních měsících dopřát, zařadíme-li časně kvetoucí dřeviny co nejblíže vchodu do domu. Květy jasmínu, lýkovce, vilínu či kaliny, to je jen částečný výčet možných keřů kvetoucích v zimě.Jiné keře můžeme pěstovat pro jejich nápadné listy. Pestrobarevné listy stálezelených dřevin oceníme právě v zimě, stejně jako dřeviny, které shazují listí až při rašení nových listů na jaře.

Sestřih neopadavých pilířů zahrady.
V období bez mrazů můžeme tvarovat také celoroční zelenou oporu zahrady. Právě v zimě vynikne mezi holými větvemi opadavých listnáčů zanedbaný tvar neopadavých dřevin. Zimostráz, zerav, tis či živé ploty z jehličnanů po zimním sestřihu na jaře opět obrazí. Pokud se však rozhodneme pro razantní zmlazení dřevin, vyčkejme raději do jara. Nečekané mrazivé teploty by pro hluboce sestříhané poraněné stromy a keře znamenaly jistou zkázu.

Určujeme choroby: Padání klíčních rostlin.
Jistě se nám už stalo, že jeden den zdravé klíčící rostlinky letniček či zeleniny náhle bez jasné příčiny odumřou. Příčinou bývá komplex hub ve špatně ošetřeném substrátu. Nejčastěji se jedná o houby rodu Rhizoctonia solani, Pythium spp. Při napadení mladých rostlinek měknou kořenové krčky a báze stonků, hnědnou, zaškrcují se a rostlinky odumírají. K přenosu dochází pěstebním substrátem. Choroba je dispoziční, výskyt je výrazně ovlivněn podmínkami prostředí. Rozvoji onemocnění napomáhá převlhčený substrát s nedostatečným nebo nadměrným hnojením a příliš hustý výsev. Ochranou je zamezení zmíněných příčin.

Poznáváme škůdce: Zrnokaz hrachový a fazolový.
Ať už si semena luštěnin koupíme nebo je pěstujeme na zahradě, velkým zklamáním bývá zjištění, že uskladněná semena napadl zrnokaz. Dospělec - brouk zrnokaze se vyskytuje v porostech hrachu, vikve, fazole i bobu. Živí se částmi jejich květů, ale větší škody na rostlině nezpůsobuje. Žlutá vajíčka klade na mladé lusky. Vylíhlé larvy si vyžírají otvory do semen, zde se zakuklí a přemění v dospělce. Znehodnocená semena opouští na jaře dospělec, kterého často objevíme ve spíži. Ochranou je semena před uskladněním důkladně prohlédnout a napadené luštěniny okamžitě zlikvidovat.

Plevelné rostliny našich zahrad: Kokoška pastuší tobolka.
Přízemní listová růžice kokošky (Capsella bursa pastoris) je tvořena řapíkatými listy s laločnatými okraji. Ze středu růžice vyrůstá lodyha s drobnými bílými kvítky, které se po odkvětu přemění na zploštělé šešulky srdčitého tvaru. Hojně rozšířena je v teplejších oblastech republiky. V zahradách se vyskytuje na kompostech, v trávnících, podél zdí i chodníků. Jednoletá kokoška má rychlý vývoj, v krátké době dozraje a vysemení se. Nejlepší ochranou je proto zamezit vysemenění častým pletím.

Rozkvétající květiny.
Talovín (Eranthis hyemalis) | Talovíny patří do skupiny předjarních trvalek vhodných do polostínu. Své žluté kvítky stavějí na odiv mnohdy ještě před rozkvětem sněženek, vedle sněhem pokrytých míst. Podzemními orgány talovínů jsou drobné hlízy, které vysazujeme již na podzim do hloubky 5 cm. Talovín je nenáročná rostlina, které se daří v humózních vlhčích půdách, snese jak polostín tak i plně osluněné stanoviště. Po odkvětu brzy zatahuje, hodí se proto jako podsadba vzrostlých stromů, do skalek či rabat. Na stanovišti vydrží mnoho let. Časem se rozroste do větších trsů.

Kvetoucí keře.
Kalina (Viburnum x bodnantense "Dawn") | Kalina bodnanská je křížencem běžné kaliny vonné, jen listy a květy jsou o málo větší. Jedná se o hustý opadavý keř s většími pilovitými listy. Vrásčitý vzhled listů na podzim podtrhne červené zbarvení. Květy raší již v zimě narůžovělými svazečkovitými latami. Poupata jsou růžová, květy bílé a příjemně vonné. Kalina dorůstá výšky 2 - 3 m, proto se hodí na prostornější stanoviště. V celku se jedná o nenáročnou dřevinu, jediné co nesnáší dobře je větší přísušek kořenového balu.

Inspirace pro zimní dny.
Ve dnech, kdy nám mrazivé zimní počasí znemožní pobyt venku na zahradě, nastává ta pravá chvíle uvařit si šálek dobrého čaje a sáhnout po knize. A pokud se navíc ještě chceme trochu poučit a zůstat přírodě nablízku, můžeme otevřít například "Kompletní encyklopedii pokojových rostlin" - knihu, kterou vydalo nakladatelství REBO Productions. Najdeme v ní více než 800 barevných fotografií pokojových rostlin, včetně moderních u nás málo známých druhů. Inspirovat se můžeme praktickými radami jak docílit optimálního růstu a kvetení, potěší nás i návody na množení a rozsáhlý jmenný rejstřík rostlin, podle kterého se můžeme v knize snadno orientovat.
1  
2  
3  
4  
..  
10  
..  
15  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012