Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Rok zahrádkáře

Ošetřujeme hlízy mečíků.
Mečíky vyjmuté ze země již v říjnu stihly zatáhnout hlízy. Před mrazem je uschováme do mrazuvzdorné větrané místnosti, kde teploty dosahují 5 - 10 °C. Všechny staré a poškozené hlízy vytřídíme, zdravé očistíme a před uskladněním namoříme. Nejlépe je použít prášková mořidla, která usmrtí spóry skládkových plísní. Moření za mokra použijeme v případě již napadených hlíz. Nebezpečná je hniloba mečíkových hlíz projevující se hnědými propadlými skvrnami s vystouplým okrajem na hlízách. Po celou zimu budou hlízy přehledné, vyskládáme-li je na dřevěné lísky vždy ve dvou vrstvách nad sebou. Hlízy snadno uchováme i v perforovaných mikrotenových sáčcích zavěšených nad zemí, díky sáčkům snadno oddělíme jednotlivé odrůdy mečíků. Jinou možností je uskladnit hlízy v krabici v dokonale vyschlé rašelině. Takto uskladněným mečíkům neuškodí ani teploty - 5 až - 6 °C.

Choulostivá pampová tráva.
Ačkoli je sníh nejlepší ochranou proti mrazu, nemusí být záchranou pro teplomilné druhy rostlin jako je pampová tráva (Cortaderia selloana). Nápadně krásná květenství okrasné trávy na zimu ostříháme, abychom snadněji zazimovali trsy. Bohatá stébla každého trsu neodstraňujeme, naopak je ovážeme provázkem a podle fantazie ozdobně vytvarujeme do podoby snopů - strašáků. Podstatné je ochránit střed trsu a krček rostliny před námrazou. Krček zasypeme vysokou vrstvou (alespoň 0,5 m) rašeliny nebo listí. Pampas není choulostivý pouze na mráz, chránit jej musíme i proti vlhku. Stébla svážeme zejména v horní části, protože jen tak odvedeme dešťovou vodu a vlhko z povrchu trsu mimo něj. Pro začátečníky lze doporučit výsadbu do nádoby, kterou na zimu vyjmeme ze záhonu a umístíme do chladné místnosti.

Podzimní údržba pažitu.
Pokud počasí dovolí a travní porost potřebuje ještě jednu seč, provedeme ji hezky na krátko. Krátký sestřih ochrání porost před vyzimováním - odumírání celých trsů trávy. Po posledním sečení důkladně vyhrabeme zbytky posekané trávy, napadané listí a naváté nečistoty. Proti vymrznutí travních drnů naneseme na povrch posečeného trávníku 4 - 6 mm vysokou vrstvu vyzrálého prosátého kompostu. Kompost rozhodíme po celé ploše a ihned rovnoměrně rozhrabeme. Kompost současně upravuje pH zeminy travního drnu a omezuje růst mechu. Plochu pro jarní výsev nového trávníku připravíme již na podzim. Pozemek důkladně zryjeme a necháme ležet v "hrubé hroudě". Zemina do jara slehne.

Zabezpečíme vodní rostliny.
V nížinách přicházejí první mrazíky později, proto tolik nespěcháme se zazimováním vodních rostlin. Ve vyšších polohách zazimujeme vodní rostlinstvo do příchodu prvních mrazíků, nejpozději do konce října. Lekníny a ostatní rostliny pěstované v nádobách přeneseme po vypuštění mělkých vodních nádrží na místo, kde přezimují. Pro tento účel je nejpříhodnější chladný sklep, kde nemrzne a zároveň teploty nedosahují nad 8 °C. Nejvhodnější jsou teploty od 1 do 5 °C. Při vyšších teplotách rostliny vyhánějí mladé výhony a zbytečně se vysilují ještě před nástupem vegetační sezóny. Před zazimováním odřízneme veškeré odumřelé části rostlin, abychom předešli zahnívání. Následně rostliny zasypeme suchou rašelinou, která se hodí k jejich ochraně. Vyprázdněné vodní nádrže vysušíme a naplníme listím nebo rašelinou, případně zakryjeme plastovou fólií, která chrání před vlhkem a mrazem. Z dostatečně hlubokých vodních nádrží, které nepromrznou až ke dnu, rostliny v nádobách nevyjímáme.
1  
..  
10  
11  
12  
13  
14  
15  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012