Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Rok zahrádkáře

Krása kůry v zimě.
Právě po opadu listí vynikne barevná, vzorová a tvarová proměnlivost kůry. Mahagonově zbarvená lesklá kůra sakury (Prunus serrulata) je ozvláštněna příčnými pruhy, zblízka připomíná lesklé hedvábí. Hluboce rozbrázděný efekt dodává zahradě kůra borovice. Naopak hladká bílá je kůra břízy, kterou zdobí jemné příčné žilkování. Teplé barvy do zimní zahrady vnesou mladé pruty svídy bílé. Tvarově zajímavé větve brslenu křídlatého (Euonymus alata) vyniknou po opadu listí, poseté jinovatkou.

Prořežeme lísky.
V tomto čase je vhodné zmladit lískové keře. Alespoň jedenkrát za pár let prosvětlíme celý keř - odstraníme suché, přestárlé a příliš vysoké větve. Správným řezem podpoříme bohatší úrodu a kvalitnější lískové oříšky. Pokud jsme ještě nevyhrabali listí a umožňuje to počasí, vyčistíme zem pod keři. Odstraníme tak zazimované zárodky nosatce lískového, jenž působí rozsáhlé škody ve výnosech lískových oříšků.

Opad listů u pokojovek.
Nedostatek světla působí na některé druhy pokojových rostlin tak důrazně, že začnou shazovat listy. Zvlášť nepříjemný je náhlý opad listů u rostlin okrasných listem jako je begonie královská (Begonia rex). V důsledku vyšší teploty a nízké vzdušné vlhkosti snadno opadávají nejen listy, ale také květy, proto begonie postavíme na okenní parapet, pod kterým není topení, a často je rosíme. Pokud rostlina shodí většinu listů, omezíme zálivku.

Pečujeme o skleník.
Ke skleníku si včas připravíme teplé rohože (slaměné, z polystyrenových pásků či bublinkatou fólii). Pokud se budou teploty držet dlouhou dobu pod bodem mrazu, případně pokud nastanou tuhé mrazy, pečlivě zakryjeme skleník a odkryjeme ho pouze na chvíli v poledních hodinách. Naopak během teplých a slunných dnů nezapomínáme ve skleníku větrat. Pokud nemrzne, můžeme vyměnit část vyžilé zeminy za kompostovanou.

Léčivé rostliny: Vrba bílá.
V léčitelství patří vrba k nejdéle používaným rostlinám. Sbírá se kůra z nejlépe dvou až tříletých větví, která se následně suší umělým teplem do 50°C. Kůra (Cortex salicis) obsahuje mimo jiných účinných látek, především velmi ceněný glykosid salicin, který stál za vznikem aspirinu. Užívá se odvar, který vnitřně tiší bolest, snižuje horečku a působí dezinfekčně. Doporučuje se užívat při nemocech z nachlazení, při neuralgiích a revmatismu, k zastavení krvácení, k posílení nervů a při nespavosti. Zevně se používá na vyrážky, hnisavé kožní defekty a posilující koupele.

Určujeme choroby: Kořenomorka v trávníku.
Toto onemocnění způsobuje houba Corticium fuciforme. Postihuje zamokřené trávníky, které jsou nedostatečně provzdušněné a trpí deficitem dusíku v půdě. Příznačná je tvorba drobných, světle červenorůžových rozvětvených hyf houby želatinové konsistence na povrchu stonků a listů trav. Hyfy houby jsou později bílé. Nepříliš rozsáhlé poškození odstraníme zvýšenou péčí o trávník, provzdušněním, přihnojením a rozrušením půdního škraloupu. Při silnějším poškození použijeme postřik fungicidy s obsahem benomylu, thiophanát-methylu anebo carbendazimu.

Poznáváme škůdce: Larvy lalokonosce rýhovaného.
Škůdcem na okrasných rostlinách, keřích a jahodníku je larvální stádium lalokonosce. Larvy jsou tlusté, bílé, mírně stočené, beznohé, s hnědými hlavičkami a dosahují délky až 1 cm. Dospělci kladou vajíčka od jara do léta , larvy se vyvíjejí na podzim a škodí až do jara. Napadené rostliny zpomalují růst, vadnou, hroutí se a odumírají, na stoncích pod povrchem půdy nalezneme požerky. K ochraně lze použít nematody (například Steinernema), koncem léta povrchově zavlažit tímto biopreparátem kompost. Mladé larvy zlikvidujeme opakovanou zálivkou pesticidy na bázi HCH nebo pirimiphos-methyl v polovině léta.

Plevelné rostliny našich zahrad: Pcháč rolní (oset) (Cirsium arvense).
Tato dvoudomá vytrvalá rostlina je považována za velmi nebezpečný plevel, jemuž se žádná kulturní rostlina se svou konkurenční schopností nevyrovná. Pcháč je náročný na vodu a živiny. Vytváří mohutný kořenový systém s vysokou reprodukční schopností a navíc kořeny vylučuje látky potlačující růst ostatních rostlin. Od května do podzimu kvete fialově v úborech na vrcholcích až 1,5 m vysoké lodyhy. Plodem jsou okřídlené nažky - v jednom úboru jich dozrává až 80. Listy jsou ostnité kopinaté nebo elipsovité. Likvidace je možná jak mechanicky, tak za použití herbicidů, vždy je však velmi důležité načasování zásahu.

Květiny zimních měsíců.
Starček cinerárie (Senecio bicolor) | Přestože tuto rostlinu řadíme mezi letničky, je schopna přezimovat. V prvním roce vytvoří nízkou růžici plstnatých šedých vykrajovaných listů. V této podobě se nejčastěji používá k lemům záhonů nebo jako kontrast k jiným letničkám. V druhém roce vyžene rozvětvené stonky zakončené drobnými žlutými kvítky. V mírných zimách starček přezimuje bez přikrývky. Vyžaduje propustnou nepřehnojenou půdu a slunné polohy. V ojíněné zahradě bez sněhové pokrývky se umocní efekt stříbrných listů.

V zimě atraktivní keře.
Cesmína temná (Ilex opaca) | Cesmína je choulostivý neopadavý listnatý keř symbolizující v anglosaských zemích Vánoce. Atraktivní je temně zelenými voskově lesklými, často hrubě zubatými listy. Kontrastem listů jsou v zimním období hojné červené peckovičky - nejedlé, jedovaté plody. Cesmína je choulostivá vůči námraze, proto ji vysazujeme na chráněná stanoviště do polostínu. Vyžaduje
Jak se psalo dříve: Hyacinty ve světnici.

Po zasázení sestaví se hrnky do příhodné bedny a zasypou se vlhkým pískem, aby nad cibuli stála vrstva zvýši 10 - 15 cm písku. Takto přenesou se do temné, ale studené místnosti - sklep, komora atd. pokropí se jen tehdy, když je písek suchým. Teprve když špičky puků cibulí nad pískem se objeví, je čas hrnky z bedny vyndati, přenesou se do ne příliš světlé místnosti, opatří se papírovou čepičkou, drží se chladně a mírně se zalévají. Tak zůstanou dokud se listí nevyvine a nezazelená. Jakmile je puk vyvinut a listí rozloženo, přestaví se na světlo a do tepla.
1  
..  
13  
14  
15  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012