Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Kompostování-NOVÉ!!!

Použití kompostu

 

 
Použití kompostu

Rady zahrádkářům

Kompostováním zahradního odpadu získáme kvalitní hnojivo, pomocí kterého vrátíme pude potrebné živiny a zlepšíme její vlastnosti. V kompostérech zraje kompost rychleji a esteticky.

Použití kompostu

Kompost je kvalitní organo-minerální hnojivo, kterým jsou do půdy navraceny všechny cenné živiny. Na rozdíl od minerálních hnojiv se do půdy dodává také humus, který velmi dobře působí na vlastnosti půdy. Svou vysokou hodnotou pH působí proti okyselování půdy. Zralý kompost lze použít pro různé účely:

  • Na jaře přidáváme k zelenině a ke květinám. Podpoří se úrodnost půdy a rostliny jsou zásobovány potřebnými živinami.
  • Větší množství kompostu nahrneme k ovocným či okrasným stromům. Vrstva kompostu má příznivý vliv na přijímání dešťové vody a kyprost půdy.
  • Při zakládání nových zahrad nebo trávníků pokládáme kompost ve vrstvě 1 až 2 centimetrů, doporučeno lehce zkypřit.
  • Při údržbě trávníků - častým sekáním přichází tráva o potřebné živiny. Kompost rozhozen na jaře a v létě (mulčování) umožní provzdušnění trávy, udržení vlhkosti a brání růstu plevele.
  • Pro pěstování rostlin v květináčích smícháme kompost a půdu či písek v poměru 1:1.

Kompost je nejlepší používat od jara do srpna.

Problémy při kompostování

V kompostu nedojde k horké fázi - nejčastější příčinou je vysoká vlhkost a nedostatek vzduchu. Pak je nutné přidat suchý materiál a promíchat. Další příčinou může být kyprost materiálu (kompost ze slámy). Je vhodné jej sešlapat a případně zalít.

Kompost zapáchá - několik hodin po promíchání by již neměl kompost zapáchat. Pokud se tak děje, je výchozí materiál buď příliš bohatý na dusík nebo příliš bohatý na uhlík. .

Kompost nevoní po lesní půdě - kompost není dostatečně zralý, lesní vůni způsobují látky, které se tvoří až v poslední fázi zralosti.
Copyright © 2012 http://jozefovi-stranky.dobrodruh.net/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !


© Design by Pataky Jozef

 

Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012