Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Výsadba mrkve a petržele


Pěstujeme kapustu
Pěstování kapusty nemusí být problematické, ale je třeba vědět, co potřebuje a před čím ji chránit. Pak vás tato u nás běžná košťálovina vyznačující se velkou odolností vůči mrazu potěší na talíři i v těle.
S čím začneme
Důležité je vědět, že nároky na pěstování se liší u raných a pozdních odrůd. Pozdním odrůdám vyhovují středně těžké půdy s dostatečným obsahem vápníku, odrůdy pro polní pěstování a studené rychlení chtějí lehčí, hlinitopísčitou, záhřevnou půdu.
Výsadba: na řadě jsou pozdní odrůdy
Podle druhu odrůdy se pusťte do výsevu semene a následné výsadby. Sadba se předpěstovává v teplém pařeništi nebo ve skleníku. Právě nyní, v květnu, se vysazují pozdní odrůdy, které budete sklízet od září do ledna. Do konce května provádějte výsadbu ve sponu 50 x 40 cm.
Růžičková kapusta roste pomalu, proto se v několika prvních měsících výborně hodí pro výsev meziřádků některé rychle rostoucí zeleniny jako salát či špenát. Vzdálenost přirychlovaných rostlin je 30 x 40 cm. Polorané a pozdní odrůdy vysazujeme na 50 x 50 až 50 x 60 cm. Hlávková kapusta roste nejlépe při teplotách 15 až 20 °C. Vzdálenost mezi rostlinami může do jisté míry ovlivnit velikost hlávek, při řidším sponu jsou hlávky větší.
K dobře přezimujícím hybridním odrůdám patří 'Wiroza', 'Tarvoy', 'Alaska', z nehybridních odrůd například 'Langendijská', která je značně odolná proti předčasnému praskání a dobře snáší podzimní mrazy. Naopak od konce května již můžete sklízet nejranější odrůdy kapusty hlávkové a také ozimé odrůdy kapusty z podzimní výsadby.
Přihnojení prospěje
Kapusta je velmi náročná na hnojení a dostatečné zalévání, hlavně koncem léta. Kapusta kadeřavá vyžaduje živnou, vyhnojenou půdu a dostatečnou vláhu, přihnojuje se vícesložkovými hnojivy.
U růžičkové kapusty se hnojí nedlouho před výsadbou. Nepoužívejte k tomu ale čerstvý hnůj, protože by podporoval tvorbu lehkých a neuzavřených růžiček místo růžiček pevných.
Aby úrodu nezhatil škůdce
Kapustu může napadnout nádorovka kapustová. Její přítomnost lze rozpoznat podle nádorů různého tvaru a velikosti, které se objevují na kořenech rostlin a mají za následek, že kapusty zakrňují. K důležité ochraně patří vápnění pozemků, použití dusíkatého vápna, likvidování postižených rostlin a dezinfikování zeminy.
Můra kapustová zanechává na listech otvory nepravidelného tvaru, listy jsou znečištěné černým trusem. Housenky někdy ožírají listy tak, že z nich zůstávají jen silnější žebra, anebo se prožírají dovnitř hlávek. Poškozená zelenina zahnívá. Ochranu provádějte syntetickými insekticidy nebo přípravky na bázi 'Bacillus thuringiensis' v době maximálního líhnutí housenek z vajíček.

kapusta 2.jpg
Naučte děti jíst kapustu, prospějete jejich zdraví

Proč pěstovat kapustu aneb kapustové desatero
01. Kapusta snižuje hladinu cholesterolu, dobře působí na zažívání, cévy, imunitní systém a dobře pročistí organismus.
02. Obsahuje vitamin C, a to několikrát více než citrusové plody.
03. Kapustu vařte nejprve v nezakrytém hrnci, aby unikly čpavé látky.
04. Nelze ji jako zelí nakládat, ale můžete si ji krátce předvařit a zmrazit.
05. Kapusta obsahuje hodně vitaminů a stopových prvků, je zdrojem kyseliny listové a vlákniny.
06. Chuť růžiček se zlepší, jestliže je přešel mráz.
07. Pokud chcete vypít skutečnou výživnou bombu, smíchejte čerstvou šťávu z kapusty s jablečnou šťávou v poměru jedna ku dvěma; chuť vás překvapí, protože vám připomene jahody či kiwi.
08. Kadeřávek vás ochrání před nachlazením a pomůže v boji s chřipkou.
09. Kapusta je lépe stravitelná než zelí.
10. Při bolesti páteře vyzkoušejte osvědčené noční obklady z potlučených kapustových listů.
kapusta růžičková.jpg
Popel ze dřeva jako forma přihnojení zajistí růžičkám kapusty pevnost
Kapustu můžete využít v kuchyni studené i teplé. Pro inspiraci přidávám tři recepty, podle nichž vytvoříte chutné pokrmy.

kapusta.jpg
Kapusta snižuje hladinu cholesterolu

Design by Jozef Pataky
1  
2  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012