Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahrádkář nikdy nespí

Červen na zahradě


Červen na zahradě
Červen je měsícem, kdy se jaro střídá s létem, začínají velmi teplé dny a zahrada vyžaduje zavlažování. V červnu již obvykle dozrávají první třešně a jahody. V zeleninové zahradě sklízíme saláty, mrkve, ředkve, vodnici, pór nebo rané zelí. Přelom jara a léta je vhodným obdobím pro řízkování okrasných keřů.
Okrasná zahrada
V červnu kvete velké množství okrasných dřevin, trvalky, cibuloviny, dvouletky a konečně i letničky. Pro toto období jsou charakteristické kvetoucí pěnišníky (rododendrony), pustoryly (bílý jasmín), růže, kosatce, pivoňky nebo petúnie. Vedle těchto rostlin kvetou dále například máky, hrachory, fialy, kopretiny, lobelky, iberky, begonie a nejranější lilie.
Okrasným keřům pravidelně upravujeme jejich tvar. Častěji řežeme i čerstvě vysazené opadavé živé ploty, kterým tak vytvoříme podmínky k bohatému zahušťování. Pokud v živém plotu hnízdí ptáci, počkáme s prvním řezem na jejich vylétnutí. Na přelomu jara a léta je vhodné období k množení listnatých okrasných dřevin pomocí vrcholových řízků. Polodřevnaté konce letošních výhonů, které ustřihneme zhruba na 9 cm, namočíme do růstového stimulátoru a poté zapíchneme na zastíněné, ale teplé místo do půdy smíchané s pískem.
Trávník bychom měli v tomto období pravidelně sekat a kropit (za suchých dní). Na začátku měsíce zelený koberec přihnojíme a pomocí pesticidů likvidujeme dvouděložné plevely. Pokud si na zahradě nepěstujeme trávník, ale udržujeme ji jako přirozeně kvetoucí louku, v první polovině měsíce, kdy už je většina lučních rostlin po odkvětu, děláme první senoseč. Vhodnou alternativou k tradiční kose je v těchto případech bubnová sekačka, která si dokáže poradit se vzrostlou trávou a současně umožní rostlinám přirozeně vysemenit.
Další důležité práce
01. Za sucha vydatně zavlažujeme.
02. Okrasným rostlinám odstraňujeme jejich odkvetlá květenství.
03. Velkokvětým růžím odstraňujeme všechna poupata kromě vrcholového.
04. Vyvazujeme nové výhony popínavých růží, vzrostlé jiřiny a vyšší trvalky.
05. Do nádob i na záhony můžeme vysazovat sedmikrásky, pomněnky a macešky.
06. Stále ještě můžeme vysazovat některé druhy drobných letniček.
07. Přihnojujeme růže, aby nám nasadili na další kvetení.
08. Kopretiny, chrpy a vlčí boby po odkvětu seřízneme, aby znovu vykvetly.
09. Cibulky tulipánů a narcisů vytahujeme koncem měsíce z půdy.
10. Rostliny v nádobách jednou za dva týdny otočíme, aby měly rovnoměrný přístup ke světlu.
11. Některé pokojové rostliny můžeme začít postupně přivykat na venkovní slunění na terase.
12. Skalku mírně zavlažujeme, plejeme a rozrostlé rostlinky zmenšujeme.
13. Ve vodním jezírku vyměňujeme vodu a čistíme nádrž od řas.
Ovocná zahrada
V červnu dozrává první ovoce. Zejména po teplém jaru můžeme již v červnu sklízet třešně, jahody, maliny nebo rybízy. Pod rostliny jahodníků nastýláme piliny, trávu nebo slámu, abychom je ochránili před kontaktem s vlhkou půdou a předešli tak plísňovým chorobám. Ze ostatních stromů opadává na přelomu jara a léta velké množství nedozrálých plodů, které bychom neměli na zemi nechávat, aby se nám v zahradě nešířili škůdci a choroby. Pro dosažení kvalitní úrody je vhodná i ruční probírka plodů.
Také v tomto měsíci bychom měli upravovat tvar koruny a zahuštění nových letorostů. Bujně rostoucí stromy sestříháme, abychom zpomalili jejich růst. Také bychom měli zkontrolovat naše úspěchy ve štěpování a roubování a měli bychom povolit úvazek. To bychom měli provést především u mladých roubovaných stromů, které přirůstají nejrychleji. Rybíz a angrešt množíme patnáct centimetrů dlouhými zelenými řízky. Ty ponoříme do růstového stimulátoru a zapíchneme je do půdy na světlé místo.
Další důležité práce
01. Stromy s bohatou násadou plodů přihnojujeme.
02. Okopáváme ovocné stromy, aby pod nimi nerostl plevel.
03. Stále ještě můžeme vyvazovat výhony a vřetena do vodorovné polohy.
04. Vinnou révu přihnojujeme a vylamujeme její neplodné letorosty.
05. Kontrolujeme ovocné dřeviny, jestli nejsou napadeny plísňovými chorobami nebo škůdci. Je-li to potřeba, zopakujeme ochranný postřik proti škůdcům a chorobám.
Zeleninová zahrada
V červnu sklízíme saláty, mrkve, ředkve, vodnici, loňský pór, kadeřávek a rané zelí. Můžeme již také sklízet brambory a rajčata ve sklenících. V první polovině měsíce sklízíme rebarboru, v druhé pak koření a bylinky, které sušíme na tmavém, dobře větraném a suchém místě. Na nové vzniklé volné záhony můžeme začít ihned vysévat keříčkové fazole, ledový salát, ozimý pór, pozdější mrkve, čekanku salátovou hlávkovou a dřeňový hrách. V chladnějších oblastech můžeme vysévat rajčata, okurky i papriky. V teplejších naopak vysazujeme předpěstovaný lilek, vodní meloun a další teplomilné druhy.
Zálivkou s přidanými hnojivy kropíme pozdní košťáloviny a plodovou zeleninu. Zálivku neprovádíme na listy, ale ke kořenům. Vodu nestříkáme, protože bychom tím navíc přispěli k pukání plodů a vzniku houbových onemocnění.
Další důležité práce
01. Plody rajčat pěstujeme maximálně na dvou výhonech u každé rostliny. Další výhony vyrůstající z paždí listů odstraňujeme.
02. Rebarboře a libečku odstraňujeme květní výhony, aby se rostliny nevysilovali tvorbou semen.
03. Nepřeje-li nám počasí, chráníme teplomilné rostliny proti chladnému počasí fóliovými kryty.
04. Provádíme ochranné postřiky proti plísním, mšicím a housenkám.
Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012