Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahrádkář nikdy nespí

Květen na zahradě


Květen na zahradě
Květen, jak už sám název napovídá, je měsícem, ve kterém kvete doslova celá zahrada. Prim v tomto směru hrají ovocné stromy, které jsou v tomto období obaleny květy, kolem nichž čile poletují pilné včely. V květnu se naplno rozbíhá pravidelná péče o zahradní trávník a práce na venkovních zeleninových záhonech.
Okrasná zahrada
V květnu je okrasná zahrada plná květů. Pro tento měsíc jsou charakteristické květy šeříku, ozdobných jabloní, tavolníku, azalek, plaménků a srdcovek, jejichž květy jsou častou ozdobou venkovských zahrádek. Dalšími trvalkami, které kvetou v tomto období, jsou orlíčky, hořce, pochybky, ladoňky, konvalinky, sasanky, pryskyřníky nebo okrasné česneky. Usychající květy raně kvetoucích dřevin, mezi které patří například šeříky a sakury, je vhodné průběžně odstraňovat, aby květenstvími neprorůstaly nové výhony.
Po odkvětu seřežeme dřevité pivoňky, jejichž výhony zkrátíme o tři očka. Abychom zajistili pevný a pravidelný růst listnatým i jehličnatým živým plotům, pravidelně stříháme jejich výhony. Zaštipováním měkkých výhonů tvarujeme a zhušťujeme koruny zakrslých borovic. Některé okrasné keře, jakým je třeba tavolín, množíme v tomto období pomocí řízků.
Pravidelně sekáme trávník, který bychom nikdy neměli nechat vykvést. Zelený koberec také hnojíme, a to nejlépe před deštěm, popřípadě jej následně zavlažíme. Z trávníku odstraňujeme plevele. To provádíme mechanicky nebo chemicky za pomocí pesticidů určenými na dvouděložné rostliny, které jednoděložné traviny nepoškodí.
Další důležité práce
01. Okrasné rostliny zavlažujeme, přihnojujeme, okopáváme a plejeme.
02. Pro udržení vláhy a proti plevelům záhony mulčujeme rozdrcenou borkou.
03. Vysazujeme okrasné dřeviny v kontejnerech.
04. Vyséváme některé popínavé rostliny k popínavým konstrukcím a zdem.
05. Vysazujeme letničky a dvouletky pro podzimní výsadbu, jako jsou například karafiáty, astry a pomněnky. Je-li květen chladnější, chráníme rostliny v případě potřeby netkanou textilií.
06. Rostliny v nádobách, které jsme přezimovali a v dubnu otužovali, přesuneme na jejich venkovní stanoviště. Přesadíme je do nové půdy, ošetříme proti škůdcům a nemocem.
07. Jednotíme letničky.
08. Přechodně vysazujeme teplomilné cibuloviny, jako jsou například jiřiny.
09. Odstraňujeme průběžně semeníky u odkvetlých narcisů a tulipánů.
10. Lekníny a další vodní rostliny přezimující v bezmrazých místnostech přemisťujeme do jezírka.
Ovocná zahrada
Také v ovocné zahradě v tomto období kvete většina rostlin. Kvetoucí ovocné stromy zaléváme, prokypřujeme pod nimi zeminu a vytrháváme kolem nich plevele. V květnu je čas pro jejich roubování a přeroubování metodou za kůru. Rouby by měly být živé, nenarašené, spící a nastříhané v prosinci nebo v lednu. U odkvetlých broskvoní a dalších peckovin stříháme letorosty, přičemž ponecháváme pouze tři pupeny. Vedle toho vylamujeme silné letorosty rostoucích kolem odřezaných míst na starých větvích.
Zaléváme, okopáváme, odplevelujeme a přihnojujeme kompostem také jahodníky. Kvetoucí jahodník je třeba v případě přetrvávajících mrazíků chránit netkanou textilií. Textilii musíme ale přes den odstraňovat, aby mohlo dojít k opylení. Na záhony umisťujeme fólie nebo netkané textilie, aby nemohlo dojít ke znečištění a hnití jahodníkových plodů.
Další důležité práce
01. Provádíme postřiky proti nemocem a škůdcům prakticky u všech druhů ovoce.
02. Do korun stromů zavěšujeme feromonové lapače, abychom v naší zahradě pochytali co největší množství škůdců.
03. Stromům, které bohatě kvetly, přidáváme do postřiku proti nemocem a škůdcům kapalná hnojiva, abychom zlepšili jejich výživu.
04. Výhony u ovocných stěn hrušní a jabloní ohýbáme do vodorovné polohy, abychom podpořili plození.
05. Pokud mají jabloně, hrušně a broskvoně nasazeno na velikou úrodu, protrháme je, aby měl každý plod dostatek místa pro růst.
06. Ve chvíli, kdy dorostou letošní výhony vlašského ořešáku do průměru pěti centimetrů, můžeme je začít seřezávat.
07. Upravujeme způsob přivázání mladých stromků k opěrným kůlům, aby jejich spojení nebylo ani příliš těsné, ani příliš volné.
08. Vylamujeme letorosty vinné révy, které nemají nasazeno na kvetení.
09. Ještě na začátku měsíce můžeme sázet vinnou révu.
10. Již v květu můžeme sklízet plody zimolezu kamčatského.
Zeleninová zahrada
Vyséváme fazol, hrách, červenou řepu, květák a čekanku. Na záhony přemisťujeme předpěstované hlávkové zelí, polorané kedlubny, květáky, poloranou, letní kapustu s nakelímkované salátové okurky a nakládačky. Nakonec na záhony vysadíme i silná keříčková a tyčková rajčata. Předchozí zeleninové výsevy naopak projednotíme, protože husté pěstování zhoršuje kvalitu budoucí sklizně.
Další důležité práce
01. Záhony se zeleninou zavlažujeme, hnojíme a okopáváme.
02. Při chladnějším počasí vyčkáme s výsadbou kořenové zeleniny až nakonec měsíce.
03. Zeleninu po výsevu chráníme netkanou textilii, kterou odstraníme až po projednocování.
04. Za teplého počasí bychom měli začít větrat ve sklenících a pařeništích.
05. Na teplých a chráněných místech můžeme vysazovat melouny, papriky a lilky.
06. K bramborám v řádcích přihrneme zeminu.
07. Sklízíme první ranou mrkev, letošní kopr, cukety a špenát.
08. Plevel ze zeleninových záhonů dáváme do kompostu, kde nám výborně poslouží. V žádném případě ho nevápníme, protože vápno by kompost akorát zmineralizovalo a nezpůsobovalo by tlení.
Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Aktualizované 3.Srpna.2012