Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Začíná prodej podzimních rostlin


Začíná prodej podzimních rostlin

 

Ačkoli v těchto dnech ještě slunce slibuje horké léto, v našich zahradních centrech už pro vás máme nachystány rostliny, jimiž si můžete zpříjemnit podzim na zahradě nebo na balkoně. Letničky odkvetlé koncem srpna tak můžete nahradit novou sezonní výsadbou a připravit si do truhlíků svěží výsadby, které vám vydrží až do zámrazu. Co tedy pro vás máme zajímavého?

Především vám nabídneme bohatý sortiment okrasných trav. Většina druhů je sice vhodná spíše do zahrady, protože jde o poměrně velké a mohutné rostliny, ale mladší exempláře můžete vysadit do nádoby a příští rok je přesadit do zahrady. Okrasné trávy se koncem léta a na podzim zbarvují do zlatých, hnědých a načervenalých tónů a řada z nich také kvete. Mezi nejznámější patří dochan (Pennisetum) - rozložitá travina se štětkovitými květenstvími (ne nadarmo jí v Německu říkají tráva na čištění lahví) či ozdobnice (Miscanthus), novinkou posledních let je lalang (Imperata), která se v průběhu sezony postupně zbarvuje ze zelené až po podzimní zářivě rudou barvu.

Takřka nepostradatelnou součástí podzimních kombinací jsou vřesy. Drobné, nízké keříky zaujmou právě na přelomu léta a podzimu bohatou násadou jemných květů v různých tónech bílé, růžové až fialové. Jsou to kyselomilné rostliny, takže pokud si je budete chtít po nákupu přesadit do nádoby nebo zahrady, nezapomeňte použít substrát pro rododendrony nebo alesoň přimíchat do půdy dostatek rašeliny. Listy vřesů jsou šupinovité, připomínající jehličů tújí, většinou temně zelené, ale u kultivarů mohou být také zlatavé až ostře žluté.

Důkazem, že z čistě užitkové plodiny se může stát oblíbená okrasná rostlina okrasné zelí, které snáší mírné mrazy a dokonce se díky působení nízkých teplot působivě vybarvuje. Chlad vyvolává v těle rostlin stres, při němž se v pletivech odbourává zelený chlorofyl a ustupuje fialovému barvivu (antokyanu). Po prvních mrazivých teplotách okrasné zelí již nepřihnojujeme, dusík by bránil efektu vybarvování, které by probíhá právě za klesajících teplot.

V našich prodejnách najdete samozřejmě celou řadu dalších druhů a můžete si od nás odnést i hotové osázené nádoby, které ozdobí vaši terasu či okno po celý podzim.

 

Design by Jozef Pataky

 
Aktualizované 3.Srpna.2012