Zajímavé články pro zahradkáře

Aktualizované 3.Srpna.2012

Novinky

Zahrádkář nikdy nespí


Listopad na zahradě
V listopadu se na zahradě loučíme s většinou okrasných květů, končí sklizeň a naplno se rozbíhají přípravy na zimní období. Listopad je zároveň měsícem, v němž je zahrada nejbohatším zdrojem nepotřebné zeleně, a je tak nejvhodnějším obdobím k přípravě kompostu. Před zimou můžeme ještě vysít mrkev, cibuli nebo petržel.
Okrasná zahrada
S květy se na zahradě v listopadu setkáváme už jen příležitostně, když vykvetou nejpozdnější chryzantémy, vřesy nebo pozdní šafrány. Vedle nich naši zahradu ozdobí barevné listy na stromech. Červenou nás nadchnou javory, jeřáby a třešně, žlutou pak lípy, habry a modříny.
Také v tomto měsíci bychom se měli věnovat růžím. Keřové růže bychom měli obrýt, ke kořenům přihrnout zeminu a přikrýt je chvojím. U stromkových růží nejprve stáhneme korunu, poté ji opatrně ohneme a zakryjeme chvojím, popřípadě zahrneme zeminou. Koruny starších rostlin, které bychom mohli ohnutím poškodit, zkrátíme a obalíme netkanou textilií. Pokud je příhodné počasí a půda není dosud zmrzlá, růže můžeme do poloviny měsíce ještě také vysazovat.
Záhony s trvalkami, nově vysazenými cibulovinami, hajními bylinami a dřevinami bychom měli chránit chvojím nebo listím proti zimním mrazům. Zakrývat můžeme na zimu také skalku, což ale není v našich zeměpisných podmínkách nutné.
Další důležité práce
01. Až do poloviny měsíce můžeme sázet rychle kořenící cibulnaté rostliny a málo choulostivé okrasné listnáče.
02. Dvouletky na záhonech přikryjeme netkanou textilií.
03. Trvalky a okrasné dřeviny okopeme a pohnojíme.
04. Z balkónů a teras odstraňujeme letničky v květináčích a truhlících.
05. Rostliny, kterým vadí zimní vlhko (například skalničky), přikryjeme stříškou ze skla či plastu.
06. Vřesy před zimou dostatečně zalijeme a za prvních mrazíků ochráníme netkanou textilií.
07. Zryjeme, pohnojíme a povápníme místa, kde chceme mít v příštím roce květinové záhony a trávník.
08. Připravíme si směs zemin pro vysévání květinových sazenic v příští sezóně.
Ovocná zahrada
V listopadu ještě sklízíme nejpozdnější druhy jabloní. Pokud jablka na stromech přepadl nečekaný mráz, počkáme, až během dne poleví, jablka otrháme a umístíme je na jeden nebo dva dny do sucha a chladu, aby oschly, a poté je uložíme do sklepa. Na zahradě můžeme také najít plody kdouloní.
Nemáme-li zahradu oplocenou, měli bychom chránit kmeny ovocných stromů proti okusu zvěří buď chemickými přípravky, nebo ochranným pletivem. Půdu kolem kořenů bychom měli obrýt a pohnojit. U stromů s nízkými kmínky postačí, když půdu prokypříme.
V listopadu je pravý čas k pohnojení stromů a keřů drobného ovoce. Nejvíce hnojiva bychom měli poskytnout angreštům a rybízům, o něco méně pak malinám a ostružinám. Dostatečně pohnojíme také jahodníky a révu vinnou. U všech stromků a keřů také odstraňujeme kořenové odnože, vydatně je zaléváme a k nově vysazeným přihrnujeme půdu.
Další důležité práce
01. Poté, co broskvoně ztratí listí, měli bychom je ošetřit přípravkem proti kadeřavosti.
02. Za příhodných podmínek můžeme až do poloviny měsíce můžeme vysazovat ovocné dřeviny a v teplejších oblastech i vinnou révu.
03. Z korun stromů odstraňujeme zaschlé plody a likvidujeme je.
04. Shrabujeme spadané listí a kompostujeme ho.
05. Průběžně kontrolujeme stav uskladněného ovoce a zkažené či kazící se vyhodíme.
Zeleninová zahrada
V listopadu můžeme stále sklízet pórek, růžičkovou kapustu a kadeřávek. Čínské zelí můžeme ještě ponechat na záhonech, protože mu teploty pod nulou neublíží. V zemině můžeme nechat i ozimé druhy česneku, cibule, salátu a špenátu, ale měli bychom je chránit netkanou textilií proti nízkým teplotám. Také můžeme vysévat mrkev, cibuli a petržel, které nám vyrostou z jara.
Listopad, v němž je zahrada nejbohatším zdrojem nepotřebné zeleně, je nejvhodnějším obdobím k tvorbě kompostu. Patří do něj zbytky okrasných rostlin, zeleniny a ovoce, spadané listí, větvičky a poslední posekaná tráva. K tomu bychom měli ještě přidat zeminu. Máme-li již kompost hotový, připravujeme ho pro jarní použití. Uleželý proházíme přes prohazovačku, nedozrálý pak přemístíme vedle a prolijeme ho močůvkou či fekáliemi.
Máme-li na zahradě pařeniště pak ho využijeme jako přezimovací stanoviště pro choulostivé trvalky a hlíznaté rostliny, popřípadě do něj přemístíme pekingské zelí, kedlubny a hlávkovou kapustu i s kořenovými baly.
Další důležité práce
01. Dokončujeme sklizeň kořenové zeleniny.
02. Hnojíme a ryjeme záhony.
03. Podle potřeby zlepšujeme zeminu. Do těžké půdy přidáváme písek, kompost nebo rašelinu. Do lehké pak dáváme těžkou zeminu nebo humózní organickou hmotu.
04. Připravíme si směs zemin pro vysévání zeleninových sazenic v příští sezóně.
05. Vypustíme vodu z hadic a nádrží na zalévání.
06. Rychlíme kořenovou i listovou petržel, cibuli sazečku a pažitku, které potom využijeme v kuchyni při vaření.
07. Průběžně kontrolujeme stav uložené zeleniny, zkaženou nebo kazící se vyhodíme.
Design by Jozef Pataky
1  
..  
9  
10  
11  
12  
 
Aktualizované 3.Srpna.2012